HABER

Sigara mesane kanserine yol açabiliyor

Mesane kanserinin bilinen en önemli risk faktörünün sigara olduğu belirtildi.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kaplan, mesane kanserinin oluşumunda etkili olan ''4-aminobifenil'' maddesinin sigarada yüksek dozda bulunduğunu söyledi.

Hastalığın kendisini kanlı idrarla gösterdiğini ifade eden Kaplan, şunları söyledi:

''Mesane kanserinin bilinen en önemli risk faktörü sigaradır. Mesane için oldukça etkili bir kanserojen olan 4-aminobifenil adlı madde sigarada yüksek miktarda bulunmaktadır. Bu madde akciğerlerden kan dolaşımına geçmekte, böbreklerden süzülerek idrar yoluyla mesanede birikmekte ve mesane kanserine sebep olmaktadır.

Mesane kanserinin en önemli özelliği oldukça sık tekrarlaması ve tedavi edilmediği takdirde daha ileri evre hastalığa geçmesidir. En sık görülen yakınma kanlı idrar yapma olup böyle şikayeti olan bir kişinin özellikle 40 yaş üstü ve sigara içiyorsa mutlaka mesane kanseri açısından değerlendirilmesi gerekmektedir.''

Kaplan, yapılan araştırmalarda mesane kanserinin erkeklerde kadınlara oranla daha sık görüldüğünün tespit edildiğini bildirerek, şöyle devam etti:

''Mesane kanseri görülme sıklığı erkeklerde kadınlardan 3 kat daha fazladır. Bu kanser erkeklerin yüzde 50'sinde, kadınlarında yüzde 35'inde sigaradan kaynaklanmaktadır. Hastalığın görülme sıklığının cinsiyetler arasında farklılık göstermesi kadınlarda sigara içiminin daha az olmasına bağlanmaktadır. Şüphesiz kadınlar da sigaranın kanser yapıcı etkisine erkekler kadar duyarlıdırlar. Ancak ülkemizde de son yıllarda kadınlarda sigara içme oranının artması kadınlarda mesane kanseri görülme sıklığını eski yıllara göre artmasına sebep olmuştur.''

Sigara kullanmasa da sigara içilen bölgelerde bulunan kişilerinde mesane kanseri riskiyle karşı karşıya olduğunu belirten Kaplan, şunları kaydetti:

''Sigara dumanına maruz kalma veya pasif sigara içiciliği dediğimiz durum da mesane kanseri riskini arttırmaktadır. Hatta tıp camiasında çok saygın yere sahip bir dergide yayımlanan araştırmada hayatında hiç sigara içmeyen ama mesane kanseri tanısı konan kadın hastaların, çocukluk döneminde ailelerinde birden fazla sigara içicisinin olduğu saptanmıştır. Bu araştırmaya göre sigara içmeyen kadınlardaki mesane kanserinin yüzde 70'inin sigara dumanına maruz kalmaktan kaynaklandığı bildirilmektedir."

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön