Sigortalılara 1 hastane hizmet vermiyor

Ankara (AA)- Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Sami Türkoğlu, "hastalardan alınacak farkın yetersiz olduğu" gerekçesiyle kurum kapsamındaki sigortalılara hizmet vermeme konusunda kendilerine başvuran tek hastane olduğunu bildirdi.

Türkoğlu, konuyla ilgili olarak Meclis'te yasama çalışmalarının devam ettiğini dile getirerek, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda sigortalıların ödeyecekleri farkla ilgili olarak neye karar verilirse onun uygulanacağını belirtti.

Sami Türkoğlu, hastalardan alınacak farkın yetersiz olduğu gerekçesiyle kurum kapsamındaki sigortalılara hizmet vermeme konusunda kendilerine başvuran tek hastane bulunduğunu, bunun dışında şuana kadar başka bir başvurunun söz konusu olmadığını söyledi.

Konunun kamuoyuna "sadece SSK'lı hastalara hizmet verilmeyeceği şeklinde yanlış yansıdığını" anlatan Türkoğlu, sosyal güvenlik kurumlarının tek çatı altında birleşmesiyle sigortalı farkının kalktığını, özel hastanelerle yapılan anlaşmaların SGK kapsamındaki herkesi kapsadığını, dolayısıyla anlaşmalı bir hastanenin bundan
vazgeçmesinin tüm sigortalılara hizmet verilemeyeceği anlamına geldiğini kaydetti.

Türkoğlu, hastalardan alınacak katkı payını da düzenleyen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na yönelik TBMM çalışmalarının sürdüğünü hatırlatarak, "Meclis'te yasama çalışmaları devam ediyor. Sigortalıların ödeyecekleri farkla ilgili olarak neye karar verilirse o uygulanacak" dedi.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında uygulamaya konulması öngörülen düzenlemeyle, SGK ile anlaşma yapacak olan özel hastaneler, sigortalı hastalardan kurum fiyatlarının yüzde 20'si kadar fark alabilecekler. Bu miktarı yeterli bulmayan bazı özel hastane temsilcileri, "bunun maliyetlerini kurtarmayacağını" öne sürüyor. Bazı hastane temsilcileri de bu nedenle SGK ile anlaşma yapmayacaklarını belirtmişti.