HABER

Silopi'de iç gümrük kurma çalışmaları

ŞIRNAK (İHA) - Şırnak'ın gündemini ayladır meşgul eden iç gümrükle ilgili son gelişmeler konusunda, Avukat M. İhsan Kalkan tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.
Avukat Kalkan, açıklamasında, iç gümrük çalışmaları için resmi işlemlerin başlatıldığını, konuyla ilgili gerekli bilgi ve belgelerin Gümrük Müsteşarlığı'na gönderildiğini kaydetti. Kalkan, iç gümrük çalışmalarının resmi prosedür aşamaları konusunda şu bilgileri verdi:

"Silopi'de kurulması düşünülen ve bu konuda karar alınan, iç gümrüğün kurulmasıyla ilgili faaliyetlere başlanmıştır. Bu konuda yapılması düşünülen çalışmalarla ilgili olarak tarafımıza bilginin ulaşmasıyla birlikte resmi faaliyetlere hemen başlanmış olup, bu doğrultudaki çalışmalara hız verilmiştir. Habur Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü bünyesinde faaliyette bulunacak olan 'Silopi Gümrük Müdürlüğü' olarak tabir edilen iç gümrük binasının inşası için, Silopi İlçesi Botaş mevkiindeki 15 dönümlük arazi uygun görülmüş olup, bu doğrultuda işlemlere başlanmıştır. 16 Ekim 2006 tarihinde arazi devir ve tahsis işlemleri için Habur Gümrükleri ve Muhafaza Başmüdürlüğü'ne dilekçe verilerek, iç gümrüğün yapımı ve tahsisi için arazi konusunda gerekli çalışmaların yasal prosedürler çerçevesinde başlatıldığı bildirilmiş ve bu konuda ilgili yerlere gerekli bilgiler verilmiştir. Bütün bu iş ve işlemler, yapılması planlanan iç gümrüğün kuruluşuna ilişkindi. Daha sonra Şırnak Bayındırlık Müdürlüğü'ne dosya tevdi edilerek, dosya üzerinde gerekli çalışmaların yapılması istenmiştir. Dosya, Bayındırlık Müdürlüğü'nden Şırnak Valiliği İl İdare Kurulu'na gönderilerek, İl İdare Kurulu'nca dosyayla ilgili karar alınmıştır. Bütün bu aşamalardan sonra, Kadastro İl Müdürlüğü'ne gönderilen dosyada, harita mühendisi tarafından teknik çalışmalar tamamlandıktan sonra dosya, Silopi Tapu Müdürlüğü'ne gönderilmiştir. 27 Kasım 2006 tarihinde Silopi Tapu Müdürlüğü'nce dosya üzerinde gerekli çalışmalar titizlikle tamamlanarak, tapunun devri sağlanmıştır. Tapu senedindeki devirden de çok açık bir şekilde anlaşılacağı üzere, 'Silopi Gümrük Müdürlüğü' yapılması şartıyla hibe edilmesinden Maliye Hazinesi'ne tescili sağlanmıştır. Böylece, Silopi Gümrük Müdürlüğü'nün kurulmasıyla ilgili bütün resmi prosedür tarafımızca tamamlanmış olup, konuyla ilgili gerekli bilgi ve belgeler Gümrük Müsteşarlığı'na gönderilmiştir."

İç gümrüğün Silopi'de kurulmasının bölge ekonomisine katkı sağlayacağını ifade eden Kalkan, "Bütün bu çalışmaların ışığında, resmi prosedürün tamamlanmasıyla birlikte, çokça tartışılan iç gümrüğün kuruluşu ve yeriyle ilgili tartışmalar da bitme noktasına gelmiştir. Söz konusu, kuruluş aşamasında olan iç gümrüğün nerede kurulduğundan ziyade, böyle bir oluşumun kurulması önem taşımaktadır. İç gümrüğün Silopi'de kurulması, her açıdan bölge ekonomisine katkıda bulanacağı gibi, bundan sonra yapılacak iş ve işlemlerin daha hızlı bir seyir kazanmasını sağlayacaktır. Konumu itibarıyla iç gümrüğün kurulmasına daha müsait bir yerde bulunan Silopi'nin böyle bir oluşumu hak ettiği tartışmasızdır. Umarım, böyle bir çalışma, başta Silopi halkımıza olmak üzere, bütün bölge halkımızın ekonomisine ciddi katkılar sunar. Ekonomik akışkanlığı sağlayacak ve sosyoekonomik kazanımlar sunacak olan Silopi Gümrük Müdürlüğü'nün kuruluşuyla birlikte şehir ekonomisinin büyük bir ivme kazanacağı düşünüldüğünde, büyük bir projenin hayata geçirildiği görülecektir. Gerek ihracat yapan firmaların ve gerekse diğer ticari faaliyetlerde bulunan kuruluşlara ilişkin işlemlerin yapılması konusunda büyük bir rahatlık getireceği ve böylece işlemlerin daha sağlıklı ve hızlı yapılmasıyla birlikte ihracatın ve diğer ticari potansiyellerin artacağı şüphesizdir. Tartışmaları sıkça beraberinde getiren ve nerede kurulacağı konusunda uzun süre tartışma konusu olan iç gümrüğün bu aşamadan sonra, Silopi'de kurulması kesinleşmiştir. Silopi Gümrük Müdürlüğü'nün kurulmasıyla ilgili emeği geçen herkese teşekkür ediyor, tüm halkımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön