HABER

Simit satan Muhammed ara verdiği okuluna devlet desteğiyle döndü

Diyarbakır'ın Sur Belediye Başkan Vekili Kaymakam Abdullah Çiftçi, aile bütçesine katkı sunmak için simit satarken tanıştığı 11 yaşındaki Muhammed Ercan'ı, eğitim masraflarının karşılanmasını sağlayarak yeniden okulla buluşturdu - Belediye Başkan Vekili Çiftçi: - "Bu yaşta annesine, babasına, kardeşlerine yardımcı oluyordu. Biz de yüreği pırıl pırıl olan bu kardeşimizi tekrar okulla tanıştıralım istedik" - "Tüm gayretimiz bu güzel çocuklarımızın okuldan uzak kalmasını engellemek, kayıp bir neslin oluşmasının önüne geçmektir. Sokaklarda Muhammed gibi çocukları aramaya ve onları okula kazandırmaya devam edeceğiz"

DİYARBAKIR (AA) - ŞÜKRÜ GÜNDÜZ - Diyarbakır'da aile bütçesine katkı sağlamak için simit satan 11 yaşındaki Muhammed Ercan, ara verdiği okuluna devlet desteğiyle döndü.

İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Sur Belediyesi, ilçede rutin hizmetlerin yanı sıra sosyal belediyecilik anlayışıyla da vatandaşların yaşamına dokunacak çalışmalar yürütüyor.

Sur Belediye Başkan Vekili Kaymakam Abdullah Çiftçi, bu kapsamda Sur'un cadde ve sokaklarında geziyor, esnafı ziyaret ediyor, vatandaşlarla görüşüyor, kendisine iletilen sorunların bir bir çözülmesini sağlıyor.

Bu ziyaretler sırasında simit satan Muhammed Ercan (11) ile tanışan Çiftçi, yaptığı görüşmede Ercan'ın aile ekonomisine katkı sağlamak amacıyla simit sattığını, bunun için de okulunu bırakmak zorunda kaldığını öğrendi.

Çiftçi, eğitim masraflarını karşılama ve bir yılda satacağı simitleri satın almak şartı ile Ercan'dan okula devam etmesini istedi.

Bu destek ile Muhammed, ara verdiği okuluna 5. sınıfta yeniden başladı.

- "En önemli işimiz eğitim"

Çiftçi, beraberinde İlçe Milli Eğitim Müdürü Eyüp Uçak, belediyenin özel kalem müdürü Adnan Türk, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) Müdürü Tevfik Fidan ile Ercan ailesine ziyarette bulundu.

Ercan ailesi, Kaymakam Çiftçi'ye yardımları için teşekkür etti.

Aile ile görüşerek, sıkıntılarını dinleyen Çiftçi, sorunları çözmek için yardımcı olacaklarını söyledi.

Çiftçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ercan'ın eğitim masraflarını karşılayarak tekrar okula başlamasını sağladıklarını belirtti.

Çocukların eğitimine çok önem verdiklerini vurgulayan Çiftçi, "Muhammed pırıl pırıl bir çocuk. Göreve başladığımdan beri en önemli işimizin eğitim olduğunu söylüyorum. Yapacağımız yoldan, kaldırımdan, altyapıdan çok daha önemli olan işin eğitim olduğunu ve insan yetiştirmek olduğunu hep ifade ettik." diye konuştu.

Muhammed'in sorumluluğunu bilen bir çocuk olduğunu, ailesinin geçimine katkı sağlamak için ciddi gayret gösterdiğini gördüklerini kaydeden Çiftçi, bunun onun yüreğindeki cevheri gösterdiğini dile getirdi.

Çiftçi, "Bu yaşta annesine, babasına, kardeşlerine yardımcı oluyordu. Biz de yüreği pırıl pırıl olan bu kardeşimizi tekrar okulla tanıştıralım istedik." ifadelerini kullandı.

- "Gayretimiz çocuklarımızın okuldan uzak kalmasını engellemek"

Sadece Muhammed'i değil, ilçede Muhammed gibi çeşitli nedenlerle eğitimini yarıda bırakan başka çocuklar da bulunduğunu, onları da okulla buluşturmak için çalıştıklarına işaret eden Çiftçi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce bu konuda alan taraması yapıldığını söyledi.

Çiftçi, "Okuldan uzaklaşan çocuklarımızı tekrar okula kazandırma noktasında çalışıyoruz. Tüm gayretimiz bu güzel çocuklarımızın okuldan uzak kalmasını engellemek, kayıp bir neslin oluşmasının önüne geçmektir. Muhammed gibi birçok çocuğumuz var." şeklinde konuştu.

- Muhammed'in hedefi doktor olmak

Devletin imkanlarını vatandaşlar için seferber ettiklerini dile getiren Çiftçi, şunları kaydetti:

"Devletimiz güçlü bir devlet, imkanlarımız var. Bu kardeşlerimizin gayretlerini desteklememiz gerekiyor. Muhammed bu hafta heyecanla okula başladı. 'Doktor olacağım.' diyor. İnşallah takip edeceğiz, Muhammed'in eğitim masraflarını karşılamaya devam edeceğiz. Bir, iki senesi zayi oldu. İnşallah bunu zekasıyla ve çalışkanlığıyla telafi edecek. Biz de sokaklarda Muhammed gibi çocukları aramaya ve onları okula kazandırmaya devam edeceğiz. Muhammed'in bir sene boyunca satacağı simitleri ailesine destek olmak için satın aldık. Aileye de destek olacağız.

'Eğitim masraflarını biz karşılayacağız.' dedik, anlaştık. Muhammed ve birkaç arkadaşının ailesiyle bu şekilde bir anlaşmamız oldu. Onları sokaklarda değil, okul bahçelerinde, ders çalışırken, top oynarken görmüş olacağız."

Ercan da Kaymakam Çiftçi ile tanışması sayesinde tekrar okula başladığı için mutlu olduğunu belirtti.

Çiftçi ve beraberindekiler, daha sonra eğitimine ara veren Rojhat Aydın'ın (13) ailesini ziyaret etti.

Aileye çocuklarının eğitim masrafını karşılayacaklarını belirten Çiftçi, onlardan çocuklarını okula göndereceklerine dair söz aldı.

Aydın'ın okula başlaması için gerekenlerin yapılması konusunda talimat veren Çiftçi'ye aile bireyleri de kendilerine sunulan destekten dolayı teşekkür etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön