"Simsar" operasyonu zanlıları Adliye'de

ANKARA (İHA) - Ankara'da kamu kurumlarındaki yolsuzluk iddialarına yönelik düzenlenen "Simsar" operasyonu kapsamında gözaltına alınan aralarında eski milletvekili, müsteşar yardımcısı ve Futbol Federasyonu yöneticisinin de bulunduğu 17 kişi adliyeye sevk edildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaptıkları çalışmalar sonucu Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFK) eski Başkanvekili R.Ö. ve Recep Ali H. liderliğinde bir suç örgütünün varlığı tespit edildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan alınan iznin ardından şebekeye yönelik çalışma başlatıldı. Örgüt mensuplarının Telekomünikasyon Kurumu'nda bağlantıları vasıtasıyla ülkeye kaçak yollardan getirilen cep telefonlarının sisteme kayıtlarının yaptırılarak hizmete açılmasını sağladıkları, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nda firmaların lisans ve ceza işlemlerini kurum içerisindeki bağlantıları vasıtasıyla çözüme kavuşturdukları, bu doğrultuda kurum görevlilerine rüşvet verdikleri, firmaların bu kurum ile yargıya intikal eden dava dosyalarına etki ettikleri, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nde su kullanım hakkı anlaşmaları kapsamında yer alan HES projelerine ilişkin süreçleri ilgili kurumlarda irtibatlı oldukları kamu görevlilerine çıkar temin ederek ele geçirdikleri ve piyasada bu alanda iş yapan firmalara sattıkları, Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan görevlilerin atamalarına müdahil olmaya çalıştıkları, gümrüklerde ithalatçı firmaların işlerinin çözüme kavuşturulması vaadiyle dolandırdıkları, TFF'nin genel kurul toplantısı yapması için kulüplerin mahkemelere yaptıkları başvuruların iptali için karşı dava açma girişiminde bulundukları, Recep Ö.'nün PFDK Başkanvekilliği görevi esnasında kulüplere, yöneticilerine ve futbolculara verilen disiplin cezalarıyla ilgili çıkacak kararlara etki etme eylemleri ile 14 Şubat 2008 tarihinde yapılan Futbol Federasyonu başkanlık seçimini engellemeye yönelik girişimlerde bulundukları iddia edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Cumhuriyet Savcısı Mehmet Tamöz'ün talimatıyla Ankara, İstanbul ve Konya'da düzenlenen eş zamanlı "Simsar" operasyonu kapsamında Recep Ö., Recep Ali H., Özcan E., Adnan D., Beyhan Ş., Birgül N., Ahmet Turan K., Gürsel S., Taner Ç., Mehmet B., İsmen Ç., Ahmet K. ve Atilla Ş. Ankara'da, Yusuf D., eski milletvekili Süleyman B., Orkun Ö., Erkan A. ve Turgay Ö. İstanbul'da, eski milletvekili Servet T. Konya'da yakalanarak gözaltına alındı. Operasyonda, 2 adet tabanca, 33 adet fişek, çok sayıda gizlilik dereceli harita, belge ve doküman, cep telefonlarına ait i-mail listeleri, değişik firmalara ait kaşeler ele geçirildi. Zanlılardan Mehmet B. ve Taner Ç. cumhuriyet savcısının talimatıyla serbest bırakılırken, polis sorguları tamamlanan diğer 17 zanlı adliyeye sevk edildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler