Simsar'da gözaltı 18 oldu

ANKARA(ANKA)- Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, EPDK, DSİ ve Türkiye Futbol Federasyonu'nda iş takibi yapan, rüşvet alıp veren ve ihalelere fesat karıştırdıkları iddia edilen 2'si eski milletvekili 1'i eski müsteşar toplam 18 kişi gözaltına alındı. Dün başlatılan operasyonda aranan 1 kişinin ise yurtdışına çıktığı anlaşıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü KOM (Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele) Dairesi tarafından yaklaşık 1 yıldır sürdürülen çalışma sonucu Simsar Operasyonu başlatıldı. Başta Ankara olmak üzere İstanbul ve Konya'dan 40 yakın adresin basılmasıyla toplanan malzemeler Ankara Emniyeti KOM Şubesi getirildi.
18 kişinin sorgulandığı operasyonda gözaltına alınan zanlılar arasında, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı eski Müsteşar Yardımcısı ve Futbol Federasyonu'nun eski Disiplin Kurulu Başkanı R.Ö. ile MHP eski milletvekillerinden Servet T. ve Mardin eski Bağımsız Milletvekili Süleyman B.'nin de bulunduğu öğrenildi.

İhalelerde çıkma aldıkları, bazı kulüplere verilecek cezaları rüşvet karşılığında indirilmesini sağladığı iddia edilen grubun operasyonu sırasında telefon kayıtlarında, futbol ile ilgili çeşitli kulüp yöneticileriyle rüşvet pazarlıkları yapıldıklarını belirlediler.

İki aşamalı olarak gerçekleşecek Simsar Operasyonu'nda gözaltına alınan ilk grubun Perşembe günü hakim karşısına çıkacağı ifade edilirken, soruşturma kapsamında grubun iş bitirdiği Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, EPDK, DSİ ve Türkiye Futbol Federasyonu'nda konulara ilişkin sorgulandıkları ifade edildi.