HABER

Şimşek: IMF heyetini 7. gözden geçirme için çağırdık

Gaziantep - Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, "IMF heyetini 7. gözden geçirme için Türkiye'ye çağırdık. 7. gözden geçirme görüşmeleri, muhtemelen bu ziyaretle sona erer. Onaylanması da ocak ayını bulur" dedi.Bazı açılış ve ziyaretlere katılmak üzere Gaziantep'e gelen Şimşek, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey'i ziyaretinde, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bakan Şimşek, 2008 yılı bütçe görüşmelerinin sona erdiğini anımsatarak şunları söyledi:

"Ben daha önce de ifade etmiştim; bütçe geçtikten sonra 7. gözden geçirmeyi tamamlamak üzere, Uluslararası Para Fonu'nu (IMF) Türkiye'ye davet edeceğimi söylemiştim. O çerçevede dün gece bir açıklama yaptık.

Önümüzdeki bayram tatili süresince de çalışmalar muhtemelen devam eder. Önümüzdeki bir kaç gün içerisinde yapacağımız görüşmeler sonucunda 7. gözden geçirmeye ilişkin bir sonuca ulaşmayı düşünüyoruz. Muhtemelen görüşmeler, bu ziyaretle sona erer. Tabii ki, nihai şeklini ve gözden geçirmenin onaylanması da muhtemelen Ocak ayını bulur."Bütçenin sağlam bir temel üzerine kurulduğunu belirten Şimşek, şöyle devam etti:

"Zaten dikkat ederseniz yılın son çeyreğinde bütçe performansında ciddi bir iyileşme var. Kasım ayı rakamlarını biliyorsunuz, bütçede bir fazla var. Bu da seçimden hemen sonra yoğun çalışmanın bir ürünüdür. Aynı zamanda üçüncü çeyrekteki yavaşlamadan sonra, dördüncü çeyrekte ekonomik olarak bir toparlanma da var. Bunun bir sonucu olarak hem bizim yaptığımız çalışmalar hem de ekonomideki toparlamanın sonucu olarak öyle düşünüyorum ki bütçe performansı önceden öngörülenin üstünde çıkacak."Düşük enflasyon sürecinin devam etmesinin cari açığın makul düzeyde tutulması için de çok önemli olduğuna işaret eden Şimşek, "Biz kamu
borçlarının milli gelire oranının daha da makul seviyelere çekmek istiyoruz. Ancak, bu şekilde özel sektöre daha fazla imkan sağlarız. Çünkü, mali disiplini devam ettirerek, enflasyonu kontrol altında tutarak, faizleri kalıcı bir şekilde aşağı çekeriz. Bu çok kritik. O nedenle IMF programı veya IMF'siz bizim için temel çerçeve şudur; düşük tek haneli enflasyona ulaşılmalı. Bir de mali disiplini uzun soluklu olarak yapmak" diye konuştu.

Bakan Şimşek, Sosyal Güvenlik Reformunun en geç Ocak ayının 15'de yürürlüğe gireceğini belirterek, ancak, idari kısmının biraz zaman alabileceğini söyledi.
Bakan Şimşek, Gaziantep Büyükşehir Belediyesinde yaptığı açıklamada, sosyal güvenlik reformunun Cumhuriyet tarihinin en önemli reformlardan biri olduğunu vurgulayarak, "Bu reformla ilgili çalışmalar biliyorsunuz son noktaya gelmiş durumda. En geç Ocak ayının 15'inde bu reform yasası geçmiş olacak" dedi.

Şimşek, bu reformun yapılmaması durumunda çok ciddi sıkıntıların yaşanabileceğine dikkat çekerek, "Bu reformlar yapılmazsa 2008 yılı ile 2075 yılı arasında milli gelirin neredeyse yüzde 344'üne yakın bir açıkla karşı karşıya olacağız. Yani mevcut sistem devam eder ve biz bir reform uygulamaya koymazsak, bu bahsettiğim dönemde Türkiye üstesinden gelemeyeceği, yani sürdürülemeyecek bir yükle karşı karşıya..." dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön