HABER

Sinan Aygün de sigarayı bıraktı

ANKARA (İHA) - Sağlık Bakanlığı ve Ankara Ticaret Odası (ATO) işbirliğiyle başlatılan Sigarayı Bırakma Kampanyası'nın tanıtım toplantısı renkli görüntülere sahne oldu.
30 yıldır sigara içen ATO Başkanı Sinan Aygün, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın da katıldığı törende sigarayı bıraktı.

Aygün gibi sigarayı bırakan ATO çalışanları, sıraya girip sigaralarını tabuta koydu ve masadaki şekerleri aldı. ATO'da düzenlenen Sigarayı Bırakma Kampanyası'na, Bakan Akdağ, Başkan Aygün, ünlü spor yorumcusu Erman Toroğlu'nun yanı sıra bilim adamları da katıldı. Toplantıda konuşan Başkan Aygün, 30 yıldır günde 2 paket sigara içtiğini belirterek, bugüne kadar 110 koli, yani 21 bin 900 paket, 438 bin adet sigara içtiğini söyledi. 30 yılda içtiği sigaraların uzunluğunun 43 bin 800 metre yani 43.8 kilometreyi bulduğunu anlatan Aygün, içtiği sigaraların toplam maliyetinin 89 bin 550 YTL olduğunu, bu parayla orta halli bir daire ya da 4 adet orta sınıf binek otomobil alınabileceğinin altını çizdi.

Sağlık Bakanı Akdağ ise Türkiye'nin sigara yasakları konusunda Avrupa ülkelerinden bile önde olmasına rağmen, sigara içme oranının her geçen gün arttığını söyledi. Türkiye'de sigara içme yaşının ilköğretim çağına kadar düştüğünü ifade eden Akdağ, bu konuda yasaklardan ziyade toplum bilinçlenmesine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Akdağ, "Bana bir şey olmaz" mantığıyla sigara içenlerin sayısının oldukça fazla olduğunu belirterek, sigaranın zorunlu değil gönüllü bırakılması gerektiğini savundu. Konuşların ardından Başkan Aygün, cebinden çıkardığı sigarayı platformun önündeki tabutun içine attı. Aygün'den sonra sigarayı bırakan ATO personeli, sıraya girerek ceplerindeki sigaraları tabuta bırakarak masadaki şekerlerden aldı.

Akdağ, Aygün ve Toroğlu daha sonra ATO'da sigara içenler için yaptırılan "Ölüm Odası" adı verilen Sigara İçme Odası'nı gezdi. Aygün ve Akdağ, burada karbonmonoksit testi yaptırdı. Akdağ, burada kampanyaya gazetecilerin de katılmasını istedi, ancak hiçbir basın mensubu cebindeki sigarayı atıp, sigarayı bırakmadı. Akdağ, stadyumlar dahi toplu mekanlarda sigara içilmesini yasaklayan yasal düzenlemeyi gerçekleştireceklerini kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler