HABER

Sinema ile köprüde buluşun, 10 bin dolar ödül alın

İSTANBUL (ANKA) - İstanbul Film Festivali bu yıl da, genç Türk sinemacıların projelerini uluslararası platforma taşıyor. 28. Uluslar arası İstanbul Film Festivali bu kapsamda, "Köprüde Buluşmalar Film Projesi Geliştirme Atölyesi" ile film projelerini bekliyor. Uluslar arası İstanbul Film Festivali'nin geçen yıl başlattığı "Köprüde Buluşmalar Film Projesi Geliştirme Atölyesi"nin amacını, sinemacılar için projelerini sunacakları uluslar arası bir platform sağlamak ve yapım sürecini başlatmaları için gerekli desteği bulmalarına olanak vermek oluşturuyor. Festival kapsamında 15 ve 16 Nisan tarihlerinde yapılacak Köprüde Buluşmalar Film Projesi Geliştirme Atölyesi'nde, Arte, Eurimages, The Match Factory gibi uluslar arası kuruluşlardan gelen temsilciler, proje sahipleriyle finansal plan hazırlama ve profesyonel platformlarda proje sunumu (pitching) üzerine birebir görüşmeler yapacak, Böylece genç Türk sinemasının projelerine ve ortak yapımlara uluslar arası finansman sağlanması için ilk adımlar atılmış olacak.

Türkiye'den uzun metrajlı film projelerine açık olacak Köprüde Buluşmalar Film Projesi Geliştirme Atölyesi'ne katılmak isteyen yönetmen ya da yapımcıların başvurularını en geç 9 Mart 2009 tarihine kadar Uluslar arası İstanbul Film Festivali'ne onthebridge@iksv.org adresinden veya postayla göndermeleri gerekiyor.
Yapımcı Nida Karabol, yönetmen Yeşim Ustaoğlu, senarist-yönetmen Ümit Ünal ve uluslar arası danışman Isabelle Fauvel'den oluşan Seçici Kurul tarafından yapılacak değerlendirmede başvurular arasından seçilecek projeler, atölyeye katılmaya hak kazanacak. Ayrıca atölyenin ulusal ve uluslar arası katılımcılarının yapacağı bir değerlendirmenin ardından birinci seçilen projeye Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 10 bin dolar para ödülü verilecek.

Köprüde Buluşmalar Film Projesi Geliştirme Atölyesi'ne başvuru için gereken belgelere dair ayrıntılı bilgiyi içeren yönetmeliğe ve başvuru formuna www.iksv.org/film adresinden ulaşılabilecek. (ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön