HABER

Sınırda ambargo sinyalleri

Sınırda ambargo sinyalleri

Kuzey Irak tarafından Türkiye'ye doğru girişler sürerken, Türk tarafından gelen araçların sayısındaki azalma göze çarpıyor.

Türkiye'de Kuzey Irak'a ambargo tartışmaları sürerken, sınırın diğer tarafında İbrahim Halil Sınır Kapısı'nda ambargo sinyalleri belirgin şekilde görülüyor. Irak tarafından Türkiye'ye doğru araç akışı sürerken, Türk tarafından Irak'a girişlerde azalma göze çarpıyor.

Edinilen bilgilere göre, bine düşürülen günlük TIR geçiş sayısı 400'e indirildi. Peşmergeler de sınırda güvenlik önlemlerini hat safhada tutuyor. Sınırın Türk tarafında duran askeri panzeri göze çarparken, bazı sınır bölgelerinden dumanlar yükseliyor.

DTP'li Kaplan: Ambargoda Suriye'ye güvenmeyin

Hasan Yılmaz isimli Türk vatandaşı, "Bu gümrük kapanırsa, Antep'ten Erbil'e bütün insanlar zarar görür. İnşallah savaş olmaz. Dünya üzerinde barıştan daha güzel bir şey yok" dedi.

Sınır bölgesinde güvenlik önlemlerinin arttırıldığı haberleri gelirken, şehirlerde bulunan peşmerge güçlerinin de olası harekat öncesi sınır bölgelerindeki dağlık araziye kaydırıldığı bildirildi.

Mehmet Akın isimli uluslararası taksi şoförü, "Savaş iyi bir şey değil. Türk askerinin buraya girmemesi daha iyi olur" derken, Galip Erkan isimli vatandaş, "Kapı kapansın istemiyoruz. Bizim ekmeğimiz buradan geliyor" şeklinde konuştu.

Sınır ticareti yapan Mehmet Yılmaz isimli başka bir Türk vatandaşı da, "Binlerce insan bu kapıdan para kazanıyor. Bu bölgenin can damarı, Habur Sınır Kapısı'dır. Kesinlikle savaşa hayır diyorum" diye konuştu.

İHA

Geri Dön