Sınırda askeri hareketlilik arttı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Kuzey Irak sınırında bulunan sınır birliklerine mühimmat ve asker sevkıyatı aralıksız olarak devam ediyor.

Son günlerde Kuzey Irak sınırındaki askeri birliklere yapılan mühimmat ve asker sevkıyatının ardından bugün de sınırın sıfır noktasında askeri hareketlilik devam etti. Askeri araçların bir kısmının sınır boyuna doğru gittiği gözlenirken, bir kısmının da 23. Motorize Piyade Tugay Komutanlığı'na ve hac konaklama tesislerine girdiği görüldü. Sınırda yaşanan askeri hareketliliğin diğer bir adresi ise Şırnak'a bağlı Kapılı köyü idi. Sınır birliklerinde olduğu gibi Şırnak İkizce Tugayı'nda da askeri hareketlilik yaşanıyor.

İkizce Tugayı'na yerleşen Bolu 2. Komando Tugayı'na bağlı askerler Cudi Dağı'nda icra edilen operasyonlara katıldı. İkizce Tugayı'nın Cudi Dağı eteklerinde olması nedeniyle komandolar çoğunlukla günlerini Cudi Dağı'nda geçiriyor. Özellikle gece eğitimi alan komandolar sık sık gerçek mermiler ile eğitim atışı yapıyor. Terörist hainlerin korkulu rüyası haline gelen komandolar, her türlü hava şartına uyum sağlayabiliyor.

KATO VE BESTLER DERELER BÖLGESİ ABLUKAYA ALINDI
Teröristlerin en sık kullandığı geçiş noktalarından biri olan Kato Dağı ve Bestler Dereler bölgesini Mehmetçik abluka altına aldı. Askeri araçların giremediği bazı bölgelere helikopterler ile indirilen komandolara korucular büyük destek veriyor. Korucuların arazi yapısını iyi bilmesi Mehmetçiğin arazide zorlanmasını önlüyor. Ayrıca Kürtçe bilen korucular telsizler aracılığı ile teröristlere bir yandan teslim ol çağrısı yapıyor, diğer yandan teröristlere ait sığınak ve mağaraların yerini Mehmetçiklere gösteriyor. Bölgede arama tarama çalışmaları ise aralıksız olarak devam ediyor.

İHA