HABER

Sınırda bayramlaşma

HATAY (İHA) - Türkiye-Suriye sınırında bulunan Yayladağı Gümrük Kapısı bir bayramlaşma törenine daha ev sahipliği yaptı. Türk ve Suriyeli akrabalar, bayramlaşarak hasret giderirken, davullar çaldı, halaylar çekildi.

Yaklaşık 3 bin 500 kişinin katıldığı bayramlaşma töreninde, Türk tarafından Hatay Valisi Zeki Şanal, Garnizon Komutanı Albay Sami Tepe, İl Jandarma Komutanı Nuh Avadan, İl Emniyet Müdürü İhsan Ünal ve Yayladağı Belediye Başkanı Uğur Balı katılırken, Suriye tarafından ise Lazkiye Valisi Muhammed Safi Ebudan, General Ekrem Salih, ve Mıntıka Komutanı İbrahim İbrahim de hazır bulundular.

Bayramlaşmanın ardından bir açıklama yapan Hatay Valisi Zeki Şanal, vatandaşların 30 yıldır birbirleriyle bayramlaşamadıklarını söyledi. Şanal, "Geçen yıl Kurban Bayramı'nda burada her iki tarafa bayramlaşma fırsatı sağlanarak ilk adım atıldı. Basının da bu mutlu anı kamuoyuna duyurmasıyla sınırda bayramlaşmaya ilgi oldukça arttı. Ramazan Bayramı'nda burada gerçekleşen buluşma vatandaşlarımıza ikinci bir bayram havası yaşatıyor" dedi.

Lazkiye Valisi Muhammed Safe Ebudan ise, bu buluşmaların iki ülke arasındaki dostane ilişkileri daha da arttırdığını ifade etti.
Davul, zurna eşliğinde halaylar çeken vatandaşlar bayramda uzun yıllardır göremedikleri yakınlarıyla hasret giderdiler, birbirlerine getirdikleri hediyeleri verdiler.
Bu arada vatandaşlar, vize, pasaport ve geçiş işlemlerinin bazı bürokratik engeller yüzünden giriş-çıkışların zorlaştığından yakınarak, vize işlemlerinin sınır kapılarında yapılmasını istediler. Töreni Türk ve Suriye basınından çok sayıda gazeteci de izledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön