HABER

Sınırda bayramlaşma yoğunluğu

Ramazan Bayramı dolayısıyla Suriyeli güvenlik güçlerinin geçişler sırasındaki tedbirleri abartması kısmi izdiham ve yoğunluğa yol açtı.

Sınırda bayramlaşma yoğunluğu

Ramazan Bayramı dolayısıyla Suriyelilerin Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan Türkiye tarafına geçişleri başlarken, Suriyeli güvenlik güçlerinin geçişler sırasındaki tedbirleri abartması kısmi izdiham ve yoğunluğa yol açtı.

Kilis Valiliği ile Halep Valiliği arasında imzalanan protokolle bu yıl 21.'si gerçekleştirilen bayramlaşma için sabah saat 07.00'den itibaren Suriyelilerin Kilis'teki yakınları ile bayramlaşmak için geçişleri başladı. Sabahın erken saatlerinden itibaren Suriye'nin Esselame Sınır Kapısı'na 1 kilometrelik mesafede durdurulan Suriyeliler, bu alanı eşyaları ile birlikte yürüyerek gelmek zorunda kaldı. Suriye güvenlik güçlerinin barikat oluşturarak, Türkiye'ye geçişlerde sorun yaşanmaması için guruplar

halinde Suriyelileri bırakması üzerine kısmi izdiham ve yoğunluk yaşandı. Suriyeli güvenlik güçleri ile Suriye vatandaşları arasında zaman zaman tartışmalar yaşanırken, uzun kuyruklar oluştu. Ellerinde sopalar bulunan Suriye askerleri, kalabalığı sıraya sokmak için uzun uğraş verdi. Yoğunluk nedeniyle bazı çocuklar ile kadınlar arada kalırken, çocuklardan bazıları ağladı.

Suriye'ye 20 bin kontenjan verilirken, 12 bin 300 kişi Türkiye'deki akrabaları ile bayramlaşmak için müracaat etti. Türk tarafına girişleri yapılan Suriyeliler kayıtları yapıldıktan sonra Kilis Valiliği tarafından tahsis edilen arabalar ile otogara getiriliyor. Suriyeliler dün 8 ayrı güvenlik kontrolünden geçerken bugün Suriye güvenlik güçlerinin aldığı tedbirler nedeniyle bu güvenlik kontrolü 12'ye yükseldi. Suriyeliler, yanlarında çay, şeker, limontuzu, karabiber, sigara, temel gıda maddeleri ve giyim

eşyaları getiriyor. Suriyeliler tarafında getirilen eşyalar incelendikten sonra fazla olan eşyalara el konuyor. Bu arada 400 TL'ye kadar hediyeleşmenin serbest bırakıldığı öğrenildi. Suriyelilerin yanlarında getirdikleri eşyaları taşımakta zorluk çektikleri gözlendi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön