HABER

Sınırda tatbikat alanı genişletildi

Kuzey Irak’ta yapılması planlanan referandum öncesi Barzani’ye son uyarı niteliğindeki kapsamlı tatbikatın alanı genişletildi. Yeni mevziler kazılırken, sınıra askeri araç yığınağı da sürüyor. Tatbikata M-60-T tankları, kısa menzilli hava sistemi olan Stinger füze rampaları, anti tank zırhlı muharebe araçları, geliştirilmiş zırhlı personel taşıyıcı, 2 fırtına obüsü, tank çekicileri gibi yaklaşık 100 askeri araç katılıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin önceki gün Şırnak’ın Silopi ilçesi ile Habur Sınır Kapısı arasında bulunan alanda başlattığı tatbikat devam ediyor. Tatbikat alanı biraz daha genişletilirken, sınır bölgesindeki askerlik hareketlilik devam etti.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin 25 Eylül’de yapacağını açıkladığı bağımsızlık referandumu ile ilgili tartışmalara, mesaj olarak değerlendirilen tatbikat Irak sınırına 2 kilometre uzaklıktaki Habur Sınır Kapısı’ndaki TIR parkının hemen karşısındaki arazide başlatıldı.

Tatbikata M-60-T tankları, kısa menzilli hava sistemi olan Stinger füze rampaları, anti tank zırhlı muharebe araçları, geliştirilmiş zırhlı personel taşıyıcı, zırhlı muharebe araçları, 2 fırtına obüsü, tank çekicileri, ilk yardım araçları gibi yaklaşık 100 askeri araç katılıyor.

Tatbikat alanında dün iş makineleri ile askeri araçlar için mevzi kazmaya devam etti. Tatbikata katılan tanklar da hazırlanan plana göre arazide manevra yaparak, beli konumlara yerleşti. Askeri tatbikatın gerçekleştiği alanın çevresi ise, Verimli Jandarma Karakolu’nda görevli askerler tarafından sıkı korunduğu göze çarptı. (DHA)

Geri Dön