HABER

Sınırdaki terörist faaliyetler AGSPA'da tartışılacak

Paris (AA) - Türkiye-Irak sınırındaki terörist faaliyetler, Avrupa Güvenlik ve Savunma Parlamenterler Asamblesi'nin (AGSPA) genel kurul oturumunda bu akşam tartışılacak.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün de bir konuşma yapacağı genel kurul toplantısının ardından, İngiliz parlamenter Robert Walter'in konuyla ilgili hazırladığı rapor ve buna bağlı karar tasarısı oylanacak.

Raporda, "Irak merkezi yönetimi ve kuzey Irak'taki yerel yönetime, terör örgütünün faaliyetlerini kontrol altına almaları" çağrısında bulunuluyor. Raporda ayrıca, AB'nin Türkiye'ye, terör örgütüne yönelik olarak "orantısız" bir askeri operasyon yapmaması yolunda tavsiyede bulunması isteniyor.

Raporda, terör örgütünün son saldırılarının, bölgeyi her an patlamaya hazır ciddi bir gerginliğe sürüklediği belirtiliyor.

AGSPA, geçen yıllarda çalışmalarına son veren Batı Avrupa Birliği Parlamenterler Asamblesi yerine faaliyet gösteriyor. Bu kuruluşun çalışmalarına, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyesi Türk parlamenterler de katılıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön