HABER

Sinop'tan Roma'ya açılan gizemli kapı

SİNOP (İHA) - Eski çağlarda kale surları ile çevrili olan Sinop'a giriş ve çıkışları sağlayan 6 kapıdan biri olan Roma dönemine ait "Kumkapı" ve devamında bulunan geçit, tekrar gün yüzüne çıkıyor. Gizemli olduğu kadar, büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Kumkapı'nın büyük bir bölümü yapılan kazılar sonucu tekrar ortaya çıktı. Yakın tarihe kadar Roma dönemine ait arabaların tekerlek izlerinin de bulunduğu alanda, Sinop Arkeoloji Müzesi'nin çalışmaları sürüyor.

Yapılan çalışmalar neticesinde Kumkapı nostaljisinin tekrar yaşatılacağını belirten arkeolog Fuat Dereli, alanın önemli ve paha biçilmez bir tarihi miras olduğunu söyledi. Geçen yıl tarihi Sinop Kalesi surlarının onarım ve restorasyonu ilgili bir proje hazırlandığını ve bu proje kapsamında tüm kale surlarının röleveleri çıkartılarak hazırlanan onarım ve restorasyon projelerinin kurul tarafından onaylandığını hatırlatan Dereli, onaylanan proje doğrultusunda Kumkapı'nın olduğu alanın özel proje alanı
olarak adlandırıldığını kaydetti. Fuat Dereli, "Burada kazı yapılması kurul kararı ile bizden istendi. Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde anlattığı gibi Sinop Kalesi içerisinde 6 kapı mevcut. Bunlardan en önemlisi de Kumkapı. 1950'li yıllardan önce buradaki yapıda demir bir kapı varmış ve şehre belirli saatlerde girişler kapatılırmış.

Belirlenen saatler dışında içeriye giremeyenler şehre alınmaz ve dışarıda kalırmış. Onun için bu alanın nostaljik bir önemi var. Fakat bu alan zamanla hafriyat ve çöpün
altında kalmış. Ayrıca denizin erozyonundan da kötü yönde etkilemiş. Bu onarım dahilinde bu alanın tekrar düzenlenmesini amaçlıyoruz. Bu nostaljiyi tekrar yaşatmak arzusundayız" dedi.

Kapının Roma dönemine ait olduğunu belirten Arkeolog Fuat Dereli, "Kapının üzerindeki kemerler ise Osmanlı dönemine ait. Burada 10 yıl öncesinde yaptığımız bir incelemede kapının girişinde alt tabakası moloz taş üzerine horasan yapılmış yapıda, Roma dönemine ait arabaların tekerlek izleri vardı. Bunlar da bu tahribattan nasibini almış ve bir çoğu yok olmuş. Bu onarımlar bir ar önce yapılmazsa diğer kalan izlerde yok olacak" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler