HABER

Sinüzitten korunma yolları

ANKARA (İHA) - Özellikle kış aylarında başgösteren 'sinüzit' hastalığına karşı vatandaşları uyaran uzmanlar, "Sinüzitin, soğuk algınlığı ve alerjik nezleden ayırt edilmesi zordur. Bu nedenle, nezle şikayeti olanlar mutlaka hekime başvurmalıdır" diyor.

İHA muhabirinin derlediği bilgilere göre, sinüzit, yüz kemikleri içindeki boşluklar olan sinüslerin bakteri cinsi mikroorganizmalarla meydana gelen enfeksiyon olarak tarif ediliyor. Sinüslerden salgılanan sıvılar burun boşluklarını kaplar. Bir soğuk algınlığı veya alerjik nezle atağını takiben, sinüslerde şişlik meydana gelir ve bu drenaj mekanizması bozulur. Bunun sonucunda da enfeksiyon meydana gelir. Sinüzit belirtilerinin soğuk algınlığı veya alerjik nezle belirtilerinden ayırdedilmesinin genellikle zor olduğunu vurgulayan uzmanlar, bu nedenle pekçok kişinin doktora gitmeye gerek duymadığını, bunun yerine soğuk algınlığı veya alerji ilaçları ile kendilerini tedavi etmeye çalıştıklarına dikkati çekiyor. Uzmanlar, soğuk algınlığı ve alerjinin aksine, bakteriyel sinüzitin bir doktor tarafından teşhis edilmesi ve komplikasyonlarının önlenmesi için antibiyotiklerle tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunu ifade ediyor.

SİNÜZİTİN TEDAVİSİ VE ÖNLENMESİ Uzmanların tavsiyesine göre, bakteriyel sinüzitin tedavisi, uygun bir antibiyotiği içermelidir. Eğer sinüzit belirtilerinden 3 veya daha fazlası varsa muhakkak doktora muayene olunması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, doktorun talimatlarına uymaya ve ilaçların önerilen süre ve dozda kullanmaya özen gösterilmesi gerektiğini vurguluyor. Kaynamış su buharının teneffüs edilmesi ve fizyolojik serum damlalarının da sinüzit şikayetlerini azaltabileceği belirtiliyor.
Sinüzitin önlenmesi konusunda ise uzmanlar şunları tavsiye ediyor:
"- Ağızdan bir soğuk algınlığı ilacı ve burun damlası veya spreyi kullanmak
- Burun akıntısının akışkanlığını korumak için bol sıvı, gıda almak
- Uçak yolculuğundan kaçınmak.
- Alerji ataklarını kontrol atında tutmak için alerji ilaçları kullanmak ve alerjinin nedeni biliniyorsa bundan uzak durmak".

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön