HABER

"Sırbistan 1 adım atsın, biz 2 adım atmaya hazırız"

BRÜKSEL (İHA) - Avrupa Birliği (AB) liderlerinin Mart ayında gerçekleştireceği zirve öncesi dışişleri bakanlarının katıldığı son Genel ve Dışilişkiler Toplantısı sona erdi.

AB-ABD ilişkileri, İran, Gürcistan, Kosova, Zimbabve, enerji, iklim değişikliği ve çevre konularının ele alındığı toplantı sonrası ortak bir basın toplantısı düzenlendi. AB Dönem Başkanı Slovenya Dışişleri Bakanı Dimitrij Rupel, AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Avrupa Komisyonu Dış İlişkiler Komiseri Ferrero Waldner ve Genişlemeden Sorumlu Komiser Olli Rehn'in konuşmacı olarak katıldığı basın toplantısında, Sırbistan halkından seçimlerde AB vizyonunu göstermesi istendi. Sırbistan'ı istikrarlı bir geleceğe götürecek başka bir yol olmadığını ifade eden Rehn, "Sırbistan'dan bir adım bekliyoruz. Onlar 1 adım attığı takdirde, biz 2 adım atmaya hazırız. Sırbistan seçimlerinden mutlaka AB taraftarı bir hükümet çıkmalı" dedi.

Toplantıda Ortadoğu ve Gazze'deki son durumların da ele alındığına değinen Solana ise, Annapolis barış sürecinin devam etmesini dilediklerini ve AB olarak her türlü katkıda bulunmaya hazır olduklarını belirtti.

Slovenya Dışişleri Bakanı Rupel de, AB ve ABD arasındaki vize sorunlarının aşılması için gerekli görüşmelerin sürdüğünü, AB'ye katılan 10 yeni ülke için de ABD tarafından vize kolaylığı sağlanmaya başlanacağı müjdesini verdi.

Geri Dön