Sırbistan Kosova'ya ambargo uygulamayacak

Birleşmiş Milletler - AA- Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç, Sırbistan'ın Kosova'ya karşı ambargo uygulamayacağını, ancak Kosova'yı bağımsız bir ülke olarak da asla tanımayacağını söyledi.

BM Güvenlik Konseyi, Sırbistan'ın isteği üzerine Kosova'daki durumu ele aldı. Konseyde konuşan Sırp Dışişleri Bakanı Jeremiç, Kosova'daki tüm toplulukların barış, güvenlik ve refah içinde yaşamalarını istiyoruz. Bu yüzden Sırbistan'ın (Kosova'ya karşı) ambargo uygulama ya da güç kullanma niyeti yok" dedi.

Jeremiç buna karşın Kosova'yı asla tanımayacaklarını belirterek ülkesinde mayıs ayında yapılacak genel seçim sonuçlarının da Sırbistan'ın tutumunu değiştirmeyeceğini söyledi.Rusya ise Konseyde Kosova'nın bağımsızlığının onaylanmamasını isteyen bir taslak bildiri dağıttı, ancak Konsey üyeleri bildiriyi kabul etmedi.

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi John Sawers ve ABD Daimi Temsilcisi Büyükelçi Zalmay Halilzad toplantı sonrasında yaptıkları açıklamalarda, Kosova'nın bağımsızlığını ilan ettiğini, artık bu gerçek temelinde hareket edilmesi gerektiğini belirttiler.