HABER

Sirmen'den "barajda yolsuzluk" iddialarına cevap

Sirmen'den "barajda yolsuzluk" iddialarına cevap

CHP Kocaeli Milletvekili Sefa Sirmen, son olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2007 bütçe müzakerelerinin açılışında gündeme getirilen Yuvacık Barajı ile ilgili yolsuzluk iddialarına cevap verdi.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ı televizyonda açık oturuma katılarak tartışmaya davet eden Sirmen, "Yuvacık Barajı'nda en ufak bir yanlışlık yoktur, iftihar ediyorum. Benimle ilgili iddiaları ortaya atanlar, cehennemde cayır cayır yanacaklar. Ben de insanım, benim de çoluğum çocuğum, sevenlerim var. Bana insanlık işkencesi yapıyorlar. 30 yıl bitirilemeyen projeyi ben bitirdim, beni idam ediyorlar" dedi.

Sirmen, DSİ'nin baraj yeri için 'olur' verdiğini ve Yuvacık Barajı inşaatının DSİ tarafından başlatıldığına da dikkati çekerek, barajın maliyetinin iddia edildiği gibi 4.5 milyar dolar değil 1.5 milyar dolar olduğunu öne sürdü. Sirmen, Kocaeli'nde yeni bir baraja ihtiyaç olmadığının da altını çizerek, "Bugünkü belediye yönetimi öncelikle 600 noktadaki 70 milyon metreküp kaçağı bitirmelidir" çağrısını yaptı.

Sirmen, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Yuvacık Barajı ile ilgili yolsuzluk iddialarına cevap verdi. Her seçim öncesinde Yuvacık Barajı'nın gündeme getirildiğine işaret eden Sirmen, Kocaeli'nin yaşadığı susuzluğun sorumlusunun bugünkü belediye yönetimi olduğunu savundu. DSİ'nin Yuvacık Barajı'nın yeri için olur vermediği ve toplam maliyetinin 4.5 milyar dolar olduğu yönündeki iddiaları yalanlayan CHP'li Sirmen, barajın yerini belirleyen, ihalesini yapan, inşaatını başlatanın DSİ olduğunu söyledi. Sirmen, şirkete 15 yılda 4.5 milyar değil kullanılan krediler ve işletme gideri dahil, vergiler hariç toplam 1.5 milyar dolar ödeneceğini açıkladı.

"Belediye başkanlığı yapmış şu anda da Başbakan olan bir kişinin bu kadar ucuz haberlere itibar etmesi ve bunu Meclis kürsüsünde diline alması kabul edilemezdir" diyen Sirmen, Yuvacık Barajı'nın yapımının ilk kez 1963 yılında gündeme geldiğini ancak bir süre ara verildiğini, 1987 yılında ise dönemin Başbakanı Turgut Özal'ın talimatıyla yeniden faaliyete geçirildiğini ifade etti.

Sirmen, Kocaeli ve İstanbul'da su sıkıntısının korkunç boyutlara uyaştığı 1990'lı yıllarda DSİ tarafından yapımı devam ettirilen Yuvacık Barajı'nın DPT Yabancı Sermaye Dairesi tarafından Teşvik Belgesi verilen projesine arıtma ve İstanbul'a kadar uzanan isale hatlarının da eklenerek yap-işlet-devret yöntemi ile tamamlanmasının Yüksek Planlama Kurulu tarafından kararlaştırıldığını bildirdi. Bakanlar Kurulu'nun projeyi tamamlamak için kurulan İzmit Su Anonim Şirketi'ne belediyenin de ortak olmasını kararlaştırdığını dile getiren Sirmen, 15 yıl için alınan krediler ve faizlerinin, işletme ve bakım giderleri için geri ödenecek bedelin 2.5 milyar dolar olduğunu, bu rakamın 1 milyar dolarının devlete vergi olarak ödendiğini açıkladı. Belediyenin 15 yıl için su bedeli olarak yaklaşık 1.5 milyar dolar ödeyeceğini, ödeyemediği bedelin Hazine tarafından karşılanacağını vurgulayan Sirmen, bu süre sonunda baraj ve tesislerin tümünün belediyeye ait olacağını söyledi. Sirmen, "4.5 milyar dolar gibi rakamlar tümüyle gerçek dışıdır. Kesilen faturalar ve hesaplar ortadadır" diye konuştu.

Projeyi yapan ve işletmeyi gerçekleştiren yöneticilerin geçen yıllarda ve bu yıl allar öncesinden su kaçakları konusunda belediyeyi uyardığını savunan Sirmen, bugünkü belediye yönetimini suçladı. Sirmen, şöyle konuştu:

"2005 yılında Gökçedere Barajı'ndan su alan Gölcük ve Karamürsel İlçeleri'nin su haklarını Yalova Belediyesi'ne, Sapanca Gölü'nden gelen su haklarını da Adapazarı Büyükşehir Belediyesi'ne devretti. Yuvacık Barajı'nda tek suçlu var o da Recep Tayyip Erdoğan'dır. Geçen yıllarda Ocak-Nisan aylarında barajdaki su, taşma düzeyine geldiği için milyonlarca ton su dereye verilmiştir. Bu yıl aynı dönemde dereye verilen su miktarı 77 milyon tondur. Belediye depolarına teslim edilen 60 milyon ton su tüketicilere ulaştırılamamakta, heba olmaktadır.

Bu rakam tüm Kocaeli için kullanılan suya eşittir. Belediye yönetimi sadece bu kaçakları önlese bugün için barajdaki doluluk yüzde yüz olurdu. Kocaeli halkı ne yazık ki susuz bırakılmaya mahkum edilmiştir. Biz deprem bile Kocaeli'ni susuz bırakmadık, salgınları önledik."

Sirmen, Yuvacık Barajı ile ilgili Meclis'te oluşturulan Araştırma Komisyonu'nun, soruşturma komisyonu kurulması önerisine rağmen bu yönde bir adım atılamadığını söyledi. Başbakan Erdoğan'ı açık oturumda tartışmaya davet eden Sirmen, "Ben ne yaptım, Başbakan ne yaptı çıkalım tartışalım. Hodri meydan diyorum. Çıkalım hakim karşısına, bakalım hangimiz ceza alacak. Sen korkuyorsan benim dokunulmazlığımı kaldır" dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin, uyarılara rağmen Yuvacık Barajı suyuyla çim suladığını, yağmurun yağmayabileceğini düşünmeden suları boşa akıttığını iddia eden Sirmen, "Benimle ilgili iddiaları ortaya atanlar cehennemde cayır cayır yanacak. Yuvacık Barajı ile ilgili en ufak bir yanlışlık yoktur. Türkiye'nin kısa sürede bitirdiği, teknoloji getirdiği entegre bir barajdır. Belediye Başkanı olarak iftihar ediyorum. Çok büyük projelerim var. Gün gelecek beni suçlayanlar da 'Allah razı olsun' diyecekler. Biz depremde bile 24 saat su akıttık. Kim hesap soracaksa gelsin sorsun, yetki onlarda. Hesap sormayan namerttir. Ben de insanım, benim de çoluk çocuğum, sevenlerim var. Bana insanlık işkencesi yapıyorlar. Böyle bir şey nasıl yapılır. Koruma istemiyoruz, yanlışım varsa boynumdan asın. 30 yıl bitirilemeyen projeyi ben bitirdim, beni idam ediyorlar" şeklinde konuştu.

Sirmen ayrıca, bugünkü yönetimin yeni baraj yapmasına gerek olmadığını da vurgulayarak, "600 noktada kaçak var. O kaçakları bitirsinler yeter" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön