Şırnak'ta 13 askerin şehit olmasıyla ilgili korkunç iddia!

2017 yılında Şırnak'ta Cougar tipi helikopter, yüksek gerilim hattına takılarak düştü. Aralarında Tümgeneral Aydoğan Aydın'ın da bulunduğu 13 kahraman asker kazada şehit oldu. Türkiye'nin yüreğini yakan kaza ile ilgili CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, gündemi sarsacak bir iddia ortaya attı.

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre, TBMM KİT Komisyonu'nda, 13 askerimizin şehit olduğu kaza gündeme geldi. Kalkıştan üç dakika sonra meydana gelen kazanın sebepleri arasında, tellere takılan ışıldak özellikli uyarı kürelerinin bulunmayışı da gösterildi. CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Türkiye'de hayati önem taşıyan uyarı kürelerini Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) Genel Müdürü Vekili Orhan Kaldırım'a sordu. TEİAŞ'tan gelen yazılı yanıtta, 67 bin 600 kilometrelik enerji iletim hattında yaklaşık 100 bin ikaz küresi bulunduğu, ancak 180 bin küreye daha ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

ASKER2

YÜZDE 65 ORANINDA EKSİK

Yavuzyılmaz, yaptığı açıklamada, “Takılı olması gereken kürelerin yüzde 65'i eksik durumda. Bu askeri hava trafiğinin yanında, sivil hava trafiğini de olumsuz etkileyen, kaza ve can kaybı riskini arttıran bir durum. Pilotlara yüksek gerilim kablo hattı uyarısını gösteren yeni kürelerin henüz ARGE aşamasında olduğunu da öğreniyoruz. Kazalara tekrar sebebiyet vermemek için derhal bu eksiklik giderilmeli'' dedi.

dsh

UÇUŞ GÜVENLİĞİNİ SAĞLIYOR

Yüksek gerilim hatlarına takılan renkli uyarı küreleri uçuş güvenliğine katkıda bulunuyor. Kürelerin fiyatı montaj dahil 50 dolar civarında. Alüminyumdan imal edilen, ışığı yansıtıcı özelliğe sahip olan bu küreler, helikopter pilotları tarafından gündüz kolaylıkla görülüyor. Sisli ve kapalı havalarda görülmesi zor olan yüksek gerilim hatları, bu toplar sayesinde çok daha kolay fark ediliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
CHP bu işin doğasın da var ne karıştırıyor sun ortalığı giden gerimi gelecek
@tipik_2018 TCDD de kazada ölenler suçlu sen biliyor musun? Bu işin doğasında var mı diyeceksin? Tipik....
@tipik_2018 Ölen öldüğüyle kalsın sorumlular hiçbişey olmamamış gibi sorumsuzluğa devam etsin öylemi diyorsun ?
senin gibi beyin özürlü yalakalar yüzünden bu kadar sorumsuzlar zaten !!!!
@tipik_2018 bu vefat edenlerin yakinlari ne derdi biliyormusun hemen soyleyeyim insallah sorumlularinda basina gelir derdi ben dedigime gore yakinlari hayli hayli derdi birde icin C disinda A gibi gosteriyorsun harbi ol
@tipik_2018 adam ironi yapmış herkes sazan gibi atlamış
@tipik_2018 ŞEHİT OLANLAR SENİN BİRİNCİ DERECEDEN AKRABAN OLSA BU DÜŞÜNCEN AYNIMI OLURDU.
yandaş da ihmal olmaz. Kader der geçilir bu üzücü vakaya
Bu işlerin başımıza gelmesinin en büyük nedeni işin ehlinde olmaması ve kayırmacılıktır. Alın, en son tren kazasında TCDD sorumlu değilmiş. Kim sorumlu? Tren kazasında ölenler.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler