HABER

Şişmanlık kadınlık hormonunu değiştiriyor

Şişmanlık kadınlık hormonunu değiştiriyor

ANTALYA (İHA) - Özel Antalya Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Berkkanoğlu, "Şişmanlık kadınlık hormonların seviyesini değiştirebilir. Buna ilaveten adet düzensizliği ve kıllanma gibi şikayeti olan bayanlarda şişmanlık yumurtlamayı bile bazen durdurabilir" dedi.

Op. Dr. Berkkanoğlu, günümüzün en büyük sorunlarından biri haline gelen şişmanlığın sadece dış görünüş için değil, aynı zamanda vücut sağlığı için de önemli bir sorun oluşturduğuna dikkat çekti. Op. Dr. Berkkanoğlu, "Kalp krizi ve felç geçirme oranlarında artışa sebep verebilir. Fakat bunun dışında çocuk sahibi olmak isteyen çiftler içinde olumsuz etkileri vardır. Şişmanlık kadınlık hormonların seviyesini değiştirebilir.

Buna ilaveten adet düzensizliği ve kıllanma gibi şikayeti olan bayanlarda şişmanlık yumurtlamayı bile bazen durdurabilir. Tedavi şekli tabi ki diyetle zayıflamaktır. Fakat bu her zaman mümkün olmamaktadır. Bunun önemli bir nedeni vücudun gösterdiği dirençtir. Bu direnci yenmek için bazen doktor ve diyetisyen kontrolünde olmak gerekebilir. Sadece birkaç kilo vermek bile bazen vücuttaki dengeyi sağlayabilmektedir.

Buradaki en önemli nokta umudu kaybetmeden, temkinli adımlarla ve kısa süreli şok diyet yapmak yerine doğru yemek alışkanlığını güncel hayata uygulayarak zayıflamayı başarmak gerekir" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler