HABER

Sivas katliamı hükümlüleri cezaevinde mi?

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, Sivas katliamı hükümlülerinin cezaevinde korundukları iddialarını soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

Okay, Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, Sivas katliamı hükümlülerinin kaldıkları Sivas Cezaevinde korunup kollandıkları ve cezaevi personeli üzerinde hakimiyet kurdukları iddialarını gündeme getirdi. Okay Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e şu soruları yöneltti:

“Sivas katliamına karışanlardan kaç kişi ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmıştır? Katliama karışıp müebbet hapis alanların Sivas Cezaevinde tek kişilik odalarda tutulmayıp, korunup kollandıklarına ilişkin iddialar doğru mudur? Hükümlülerin yasal mevzuata aykırı şekilde korunup kollandığına ve cezaevi personeli üzerinde hakimiyet kurduklarına ilişkin şikayetler Bakanlık birimlerine ulaşmış mıdır? Eğer ulaştıysa, bu şikayetler kim ya da kimler parafından hangi tarihlerde yapılmıştır ve içerikleri nedir? Bu şikayetler üzerine ne gibi işlemler yapılmıştır ve bu işlemlerin sonuçları ne olmuştur? Sivas katliamı hükümlülerinin Mayıs 2009 tarihinde yapılan bir şikayet üzerine, değişik cezaevlerine dağıtıldıkları doğru mudur? Eğer doğru ise hangi tarihte, hangi hükümlüler, hangi cezaevlerine dağıtılmıştır? Bu hükümlülerden hangileri ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmıştır. Adalet Bakanlığının bu işlemine kimler hangi tarihte, hangi gerekçelerle itiraz etmiş, Adalet Bakanlığı bu itirazları nasıl sonuçlandırmıştır?Sivas katliamı hükümlülerinin hangileri başka cezaevlerine dağıtıldıktan sonra tekrar Sivas Cezaevine nakledilmişlerdir? Bunlardan hangileri ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmıştır? Sivas Cezaevine tekrar gerçekleştirilen nakiller hangi mevzuat uyarınca ve hangi gerekçelerle yapılmıştır?”

ANKA

Geri Dön