"Siyasal haklarda Türk kadınının engeli yok"

Ankara (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, siyasal haklar bakımından bugün Türk kadınının önünde hiçbir engel bulunmadığını belirterek, "2009 Martından yapılacak yerel yönetimler seçimlerinde, belediye başkanı, belediye meclis üyesi ve il genel meclisi üyesi kadınlarımızın sayısını daha ileri düzeye taşımak istiyoruz" dedi.

Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'ndeki "4. Yerel Yönetimlerde Kadın Şurası"na katıldı.

Konuşmasına başlarken davetlileri selamlayan Erdoğan, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni'ye "Aile dostum" diye hitap etti.Son yıllarda yapılan yasal düzenlemelerle kadınların sosyal hayatta karşılaştıkları sorunların çözümü konusunda önemli ilerlemeler sağlandığını anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bizim asıl aşmamız gereken kadına karşı önyargıyı besleyen, ayrımcılığı üreten zihni engellerdir. Günümüzde hiçbir töre, hiçbir gelenek cinsiyet ayrımcılığını meşru kılamaz. Müslümanlık ve Hristiyanlıkta da... Ben dinimizle ilgili söyleyeyim. Bakınız, 'Cennet babaların ayağı altındadır' demiyor. 'Cennet anaların ayakları altındadır' diyor. Bu çok önemli bir tespittir.'

Başbakan Erdoğan, "Kadınsız bir siyaset, kadınsız bir demokrasi sadece kadınlar için değil bütün toplum için bir eksikliktir" dedi.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: "Hazırlıksız yakalanmak yanlış olur. Biz hazırlıklı yakalanarak araziye çıkmayı istiyoruz. Zaten arazide olduğu için, bu partililerimiz, bu akademisyenlerimiz, Türkiye'nin siyaseti de bununla bambaşka bir güç kazanacaktır. Bundan dolayı, kadınların siyasetteki kimliğini kotalara, zorlamalara bizler yerleştirmek istemiyoruz. Biz bunda da bir rekabet düşünüyoruz. Dünya bir rekabettir. Bakın bize ekonomide rekabeti öğretmişlerdir. Riski öğretmişlerdir. Ekonomi risklidir, ekonomi rekabettir... Ama siyaset de aynı zamanda risktir ve rekabet içerir.

Hayat bir risktir. Hayatın da rekabete dayalı olduğunu hep birlikte görmemiz lazım. Ve olan da şu anda budur. Aslında bunu yaşıyoruz. Bunu ne kadar geliştirirsek o kadar başarılı oluruz.

Kadınlarımızı erkeklerin iradesine muhtaç bırakılmasını, ona mahkum edilmesini, ben hanımlara, kadınlara bir saygısızlık olarak görüyorum."