HABER

"Siyaset silahların konuşmasından iyidir"

Baydemir, "En beğenmediğimiz siyasi partinin konuşması silahın konuşmasından bin kat daha iyidir” dedi.

"Siyaset silahların konuşmasından iyidir"
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir İnsan Hakları Haftası’nın resepsiyonunda “Eğer siyasetçiler metanetini yitirmezse toplum asla umudunu yitirmeyecektir” diyerek “En beğenmediğimiz siyasi partinin konuşması silahın konuşmasından bin kat daha iyidir” dedi....
İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi, Mazlum Der, Tabip Odası, Diyarbakır Barosu, Sivil Toplum Geliştirme Merkezi ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı Diyarbakır Temsilciliği ortaklığıyla 10-17 Aralık İnsan Hakları haftası dolayısıyla yapılan etkinlikler kapanış resepsiyonuyla sona erdi. Sümerpark Resepsiyon Salonu’ndaki geceye Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, Yenişehir Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu, İnsan Hakları aktivisti Av. Reyhan Yalçındağ, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda insan hakları savunucuları katıldı.
Resepsiyonda konuşan İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Av. Muharrem Erbey İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabul edilişinin 61. yıldönümünde Beyanname’nin temel ilkeleri olan adalet, eşitlik ve özgürlük ilkesinin en çok bu hafta ihlal edildiğini söyleyerek sözlerine başladı. Erbey “Vicdanlarımız sızladı, yüreğimiz dağlandı” dedi. Kentte duyarlılık yaratmak ve insan hakları bilincinin yükseltilmesi amacıyla bir dizi etkinlik yaptıklarını ifade eden Erbey “6 sivil toplum örgütü her ilçeye gitmeye çalıştık. Hazırladığımız Kürtçe-Türkçe broşürleri dağıtmak suretiyle farkındalık yaratmaya çalıştık” dedi.
Etkinlikler üzücü olayların gölgesinde kaldı
Ardından 6 sivil toplum örgütü adına Diyarbakır Baro Başkanı M. Emin Aktar konuştu. Aktar “İnsan Hakları Haftasının kutlandığı bu günlerde halen temel insan haklarının başında gelen yaşam hakkını tartışıyor olmamız son derece hazindir” dedi.
Bir hafta içerisinde yaptıkları etkinliklerle toplumda farkındalık yaratmaya çalıştıklarını ancak bu etkinliklerin yaşanan üzücü olayların gölgesinde kaldığını hatırlatan Aktar şöyle dedi: “Diliyorum ki bir dahaki haftayı kutladığımızda artık yaşama hakkını tartışıyor olmaktan uzaklaştığımız, düşünce ve ifade özgürlüğünün artık tartışılmadığı, parti kapatmaların yaşanmadığı, halkın iradesiyle seçilmiş parlamenterlerin bir olup bir yargıçlar kurulunun kararıyla parlamento dışına itilmediği koşulları yaşarız.”
Umudumuzu yitirmemeliyiz
Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de son zamanlarda ülkede ve özellikle bölgede yaşananlardan ötürü insan hakları savunuculuğunu yapanların üzüntü içerisinde olduklarını bildiğini söyleyerek “Ben de sizden biri olarak duygu ve düşüncelerinizi çok iyi anlıyorum” dedi. Ülke olarak çok önemli bir süreçten geçtiklerini ifade eden Baydemir “İnanıyorum ki her ne kadar siyasetin ve siyasetçilerin önü tıkanırsa tıkansın, insan yaşamı zorlaşırsa zorlaşsın insan hakları savunuculuğu yapanlar olarak hiç bir zaman umudumuzu yitirmememiz lazım” dedi. İnsan hakları örgütlerinin sesinin yükseltmesi gereken bir zamanda olduklarını anımsatan Baydemir “Bugün her zamankinden daha fazla sesimizi yükseltmeliyiz. Olur ya siyasetçiler iyi düşünmeyebilir, insanlar iyi düşünmeyebilir ama insan hakları kurumları bu gerginleşen günlerde düşüncelerini toplum ve bütün kesimlerle paylaşması gerekiyor” dedi.
“Eğer siyasetçiler metanetini yitirmezse toplum asla umudunu yitirmeyecektir” diyen Baydemir konuşmasını şöyle tamamladı: “En beğenmediğimiz, en aykırı gördüğümüz siyaset faktörü veya siyasi parti onun konuşması, onun var olması silahın konuşması ve silahın var olmasından bin kat daha iyidir. Sokağın konuşmasından çok daha iyidir. Bu itibarla ben bütün siyasi aktörlere metanet, sağduyu diliyor ve topluma da bin bir güçlükle oluşturduğumuz umudumuzu koşullar ne kadar zor ve zahmetli olursa olsun yitirmemeyi telkin ediyorum. İyi ki insan hakları örgütlerimiz var, iyi ki siz varsınız.”


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön