HABER

Siyasiler sandık başında

Türkiye, kapsamlı anayasa değişikliği paketine 'evet' ya da 'hayır' demek için bu sabahtan itibaren sandık başına gitmeye başladı.

Siyasiler sandık başında
Oyunu kullanan siyasilerin ilk yorumları: M. Ali Şahin: "Bugün siyaset değil spor konuşalım", Baykal: "Milletimiz hepimizin iftihar edebileceği bir tercih yapar", Taner Yıldız: "İnşallah bu akşam çifte bayram yaşayacağız."
[ ****](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/siyasiler-sandik-basinda/6501/168005/)
[ ****](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/turkiye-sandik-basinda/6499/167951/)**-FOTO GALERİ** [ ****](http://haber.mynet.com/detay/guncel/sirnakta-halk-oylamasinda-bir-gozalti/531763 ) [ ****](http://haber.mynet.com/detay/guncel/mersinde-referanduma-molotof/531767)
**ABDULLAH GÜL**
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile konutundan yürüyerek Çankaya İlköğretim Okulu'na geldi ve 1103 No'lu sandıkta oyunu kullandı.
Önemli konular söz konusu olduğunda demokrasilerde son sözü hep halkın söylediğini dile getiren Gül, halk oylaması sonucunun nasıl çıkarsa çıksın hayırlı olmasını diledi.
Cumhurbaşkanı Gül, ''Neticeyi herkesin saygıyla ve büyük bir olgunlukla karşılaması gerektiğini vatandaşlarıma ve bütün Türkiye'ye hatırlatıyorum'' dedi ve şöyle devam etti:
''Bundan dolayı siyasetçiler zaman zaman miting meydanlarında niyetlerini aşan konuşmalar yapabilirler. Bütün bunların orada kalması gerektiği kanaatindeyim. Söylenenler söylendi, herkes söylediğini artık miting meydanlarında ve televizyon programlarında bırakmalı. Yarından itibaren Türkiye'nin hep beraber kucaklaşarak önüne bakması gerekir. Enerjisini halkın sorunları ile Türkiye'nin geleceği ile Türkiye'nin daha güçlü hale gelmesi ve halkımızın daha mutlu olması ile uğraşmak gerekir. Şimdiden neticenin hayırlı olsun diyorum ve Türkiye'nin geleceğinin daha parlak olduğunu, hepimizin daha fazla çalışması gerektiğini, çocuklara gençlere çok daha güzel Türkiye inşa ettiğimizi hatırlatmak istiyorum.''
**Recep Tayyip Erdoğan**
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, anayasa değişikliğine ilişkin referandumda oyunu Üsküdar'daki Burhaniye İlköğretim Okulu'nda kullandı.
Eşi Emine Erdoğan ve kızı ile birlikte evinden çıkış yapan Erdoğan, kısa süre sonra Burhaniye İlköğretim Okulu'na ulaştı. Erdoğan, girişte vatandaşlarla selamlaşmasının ardından korumalar eşliğinde okula giriş yaptı. 2130 numaralı sandıkta oyunu kullanan Başbakan Erdoğan, Türk demokrasisinin çok önemli bir kırılma noktasında olduğunu söyledi. Erdoğan, "Çok önemli bir sınavdan geçiyoruz. Milletçe bugün çok önemli bir kararın içindeyiz. Arifesindeyiz demiyorum çünkü birkaç saat içinde netice belli olacak.
Güneydoğu Anadolu'nun bazı kırsal kesimlerinde sandıklar kapanmış ve neticeler gelmeye başladı. Bu gösteriyor ki katılım iyi ve hızlı bir şekilde de netice alınıyor. Süratle neticeyi alabileceğiz. Ülkemiz demokrasisi için, özgürlükler için bugünkü halk oylamasının çok önemli olduğuna inandığım kadar, Türkiye'yi sıçratacak bir sınav olduğuna inanıyorum. Halkımızın katılım konusunda gösterdiği hassasiyete de şahsım adına çok çok teşekkür ediyorum" dedi.
Güneydoğu'daki boykot kararının etkilerinin sorulması üzerine Erdoğan, "Oran olarak bir şey söyleyemeyeceğim ama Sabahtan bu yana aldığım bilgiler Hakkari dışında aslında gayet iyi bir katılım var. Vali ve güvenlik güçlerine teşekkür ediyorum. Bu konuda halkı rahatsız eden kesimleri iyi kontrol altına aldılar. Halkın sandığa gidişini rahatladılar. Bundan önceki halk oylamasında da o bölgede belli oranda sandığa gitmeme vardı. O insanların kendi inisiyatifidir ama dayatmayla olduğu zaman antidemokratiktir" diye konuştu.
Sonuçların açıklanmasının ardından AK Parti İl Başkanlığı'nda konuşma yapacağını da belirten Başbakan Erdoğan, basketbol milli takımının dün akşamki galibiyetini de değerlendirerek, sonuçtan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İstanbul'daki final maçına gideceğini ifade eden Erdoğan, "Öldük öldük dirildik ama son saniyeler her şeyi değiştirdi. Bir asist, arkasından Kerem'in attığı iki sayı bizi finale taşıdı. Gerçekten bundan dolayı çok çok mutluyuz. Temenni ederiz ki, bu akşam bayramlarımızdan bir tanesi olur. Final maçına gideceğim. Maçın ardından cumhurbaşkanımla başarıyı paylaştık. Kaptanımız Hidayet'i aradım, tebrik ettim. Tüm teknik kadroyu tebrik ettim. Akşam da maça katılacağız" ifadelerini kullandı.
Başbakan Erdoğan, oyunu kullanmasının ardından vatandaşların sevgi gösterileri arasında okuldan çıkış yaptı.

**HÜSAMETTİN CİNDORUK**
Demokrat Parti Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, oyunu Şişli Maçka Akif Tunçel Endüstri Meslek Lisesi'ndeki 1122 numaralı sandıkta kullandı.
Cindoruk, bu referandumda kaybedeni bildiğini ve kaybedenin halk oylaması olduğunu söyledi. Halk oylamasının gereksiz olduğunun, insanları ve ülkeyi böldüğünün görüldüğünü savunan Cindoruk, oylama sonucu ister ''evet'' ister 'hayır'' çıksın, halk oylamasından vazgeçilmesi gerektiğini düşündüğünü bildirdi.
Halk oylamasının aralarında İsviçre'nin de bulunduğu bir kaç ülkede kaldığını, Amerika, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi modern ve demokratik ülkelerin seçimle yetindiğini söyleyen Cindoruk, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Bu halk oylamasında sarf edilen paralara, emeğe acıyorum, insanların meydan meydan dolaştırılmasına ve bu meydan meydan dolaştırılan insanların ramazan günü çektikleri ıstırabı da çok iyi anlıyorum. Türkiye'de referandum kurumu iyi kullanılmamıştır. Ben inanıyorum ki halk bu referandumdan sıkılmıştır, bıkmıştır ve hoşuna gitmemiştir. Seçimlerde halk buna karşılık gereken sözü söyleyecektir. Burada çıkacak sonucu çok önemsemiyorum. Çünkü bu referandumu yapıp da rejime baskı uygulamayı düşünenler muvaffak olamayacaklardır. Çünkü 'hayır' oyları o kadar çok çıkacaktır ki onların önünü tıkayacağız. Şimdi siyaset yeniden başlıyor. Yeniden başlayan siyasette biz aklın temsilcisi olmaya devam edeceğiz.''
**![](https://imgrosetta.mynet.com.tr/file/1407638/640xauto.jpg)DENİZ BAYKAL**
CHP'nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal, oyunu kullanacağı Ayten-Şaban Diri İlköğretim Okulu'na eşi Olcay Baykal birlikte geldi.
Baykal, Türkiye'nin, siyasi tarihinin en önemli kararlarından birini vereceğini belirterek, referandum sonucunun ülkenin geleceğini etkileyeceğini söyledi.
Referandumda iyi bir sonuç çıkmasını dileyen Baykal, ''Bu ülke bütün bunalım dönemlerinde mucizevi denilebilecek büyük kararlar almıştır. Herkesi şaşırtmıştır. Milletimiz çok sevindirici ufuklar açmayı bilmiştir. Diliyorum, umut ediyorum, milletimiz hepimizin iftihar edebileceği bir tercih yapar. Bunalımlı bir dönemin daha da derinleşmemesini diliyorum'' dedi.
**KAMER GENÇ**
CHP Tunceli milletvekili Kamer Genç de oyunu Baykal ile aynı sandıkta kullandı. Genç, anayasa değişikliği ve referandumun ülke yararına olmadığını, aksine toplumda gerilim yarattığın ileri sürdü. Genç, ''Biliyorum ki sandıklardan 'Hayır' çıkacak'' diye konuştu.
**![](https://imgrosetta.mynet.com.tr/file/1407639/640xauto.jpg)MEHMET MEHDİ EKER**
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, oyunu Diyarbakır'da kullandı.
Yenişehir ilçesindeki Diyarbakır Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde 1259 nolu sandıkta oy kullanan Eker, şöyle konuştu:
''Bu saat itibarıyla katılım da iyi. Bir çok sandık kurulu başkanına sordum, yüzde 20'nin üzerinde bir kaç saat içerisinde kullanılmış olması iyi. Normal bir katılım. İl genelinde bize intikal eden, valiliğimize intikal eden herhangi bir sorun yok. Güvenlik tedbirleri zaten alınmış, huzur içerisinde vatandaşlarımız bu referandumla ilgili tercihlerini yapıyorlar. Hepimiz için, tüm milletimiz için inşallah iyi sonuçlar verir."
**YALÇIN TOPÇU**
Ahmet Vefik Paşa İlköğretim Okulu'nda oyunu kullanan BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, ''Halk oylaması demokrasimizin en üst seviyede uygulamasıdır. İnşallah oylama neticesi milletimizin faydasına olur'' dedi.
**SADIK YAKUT: "TÜRKİYE İÇİN YARIN YENİ BİR DÖNEM BAŞLAYACAK"**
TBMM Başkanvekili Sadık Yakut ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, aynı sandıkta oy kullandı.
Kayseri'nin Melikgazi ilçesi Alpaslan Mahallesindeki Ali Rıza Özderici Anadolu İmamhatip Lisesi'nde 1017 nolu sandıkta oyunu kullanan Sadık Yakut, ''Akşam Kayserispor Fenerbahçe'yi 2-0 yendi. Türkiye basketbolda Sırbistan'ı yenerek finale çıktı. Her şey çok iyi gidiyor. Türkiye için yarın yeni bir dönem başlayacak. Bu akşam da hem sandıktan hem de basketbolcularımızdan iyi sonuçlar bekliyoruz'' dedi.
**TANER YILDIZ**
Sadık Yakut'tan sonra aynı sandıkta oyunu kullanan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise ''oyunu daha güzel bir Türkiye için kullandığını'' söyledi.
Yıldız, halk oylaması için bir buçuk aydan beri yaptıkları çalışmanın iyi sonuçlara vesile olmasını dilediğini kaydederek, şunları söyledi:
''Ramazanı bitirip bayram sevincini hep birlikte yaşadık. Kayserispor Fenerbahçe'yi, basketbolcularımız da Sırbistan'ı yendi. İnşallah bu akşam da çifte bayram yaşayacağız. Tüm Türkiye için yeni bir dönem başlıyor. Her alanda büyük bir yenilik başlayacak. Türkiye'yi çok iyi günler bekliyor.''
**![](https://imgrosetta.mynet.com.tr/file/1407640/640xauto.jpg)KADİR ÖZBEK**
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek, Ankara Anıttepe İlköğretim Okulu'nda oyunu kullandı.
Oyunu kullandıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özbek, basın mensuplarıyla tesadüfen karşılaştığını belirterek, ''Galiba Sayın Bahçeli'yi bekliyordunuz. 1988 yılından beri bu mahallede oturuyorum. Sürekli oy kullandığım yer'' dedi.
Vatandaşlık görevini yerine getirdiğini belirten Özbek, ''Hukuk devleti ve memleketimiz adına inşallah hayırlı olur. Geçmişte yaşadığımız bir takım sıkıntılara hep beraber tanık olduk, inşallah bu son olur'' diye konuştu.
**MASUM TÜRKER**
DSP Genel Başkanı Masum Türker, Ataşehir Lisesi'ne 2049 numaralı sandıkta oyunu kullandı.
Türker, ''Oyların rengi ister 'evet' olsun, ister 'hayır' olsun, yarından itibaren Türkiye'nin birlik, beraberlik ve barış içinde yoluna devam etmesi gerekir'' diye konuştu.
Türkiye'nin bugün 6. referandumunu gerçekleştirdiğini ifade eden Türker, şunları kaydetti:
''Türkiye'de yarından sonra üzerine düşülmesi gereken konular 'İşsizliği nasıl ortadan kaldırmalıyız?', 'Terörü nasıl sona erdirebiliriz?' ve 'İnsanların psikolojilerini rehabilite edebilecek nasıl bir yaşam ve düzen kurmalıyız?' bunun üzerinde düşünmemiz gerekir. Unutulmaması gereken şey Türkiye'nin dünyadaki yerini daha bulmadığıdır, yeterli katma değerden pay almadığıdır. Sömürülen bir Türkiye istemiyorsak, üreten bir Türkiye istiyorsak iktidar ve muhalefet ülkenin gerçek meseleleri üzerinde devlet politikası oluşturacak bir platform içinde bir araya gelmelidir diye düşünüyorum.''
**![](https://imgrosetta.mynet.com.tr/file/1407642/640xauto.jpg)MEHMET ALİ ŞAHİN**
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, oyunu Antalya'da kullandı.
Şahin, Muratpaşa ilçesi Atatürk İlköğretim Okulu'nda 1322 No'lu sandıkta oyunu kullandıktan sonra, gazetecilerin referandumla ilgili soruları üzerine, ''Şu anda değerlendirme yapmak yasaklara girer. Yasaklar kalktıktan sonra referandumla ilgili değerlendirme yaparız. Bugün siyaset konuşmayalım, spor konuşalım'' karşılığını verdi.
(A) Milli Basketbol Takımının dün akşam ''adeta bir mucizeyi gerçekleştirdiğini'' kaydeden Şahin, ''Millilerimiz, basketbol sporunun saniyelerin değil, saliselerin bile değerlendirildiği bir spor olduğunu herkese ispat etti'' dedi.
**BİNALİ YILDIRIM**
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Erzincan'da oy kullandı.
Yavuz Selim Mahallesindeki Milli Piyango Anadolu Lisesi'ne gelen ve 1138 nolu sandıkta oyunu kullanan Yıldırım, tüm Türkiye'de olduğu gibi Erzincan'da da halkın sandık başında tercihini yaptığını belirterek, ''Yapılan bu tercihler ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun'' dedi.
**KADİR TOPBAŞ**
Bakırköy Şenlikköy Murat Kölük İlköğretim Okulu'ndaki 1297 numaralı sandıkta oy kullanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ''Siyasiler konuştu, meydanlarda mitingler yaptı, ama bugün halk konuşuyor. Kararın en doğrusunu halkımız verecektir. Milli irade sandığa yansıyacaktır'' dedi.
**![](https://imgrosetta.mynet.com.tr/file/1407649/640xauto.jpg)RECEP AKDAĞ**
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, oyunu Erzurum'da kullandı.
Akdağ, Hastaneler Caddesi üzerindeki Erzurum Lisesi'nde 1114 numaralı sandıkta oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, önemli bir vatandaşlık görevini kendisinin de ifa ettiğini söyledi.
Bugün ülke için, ülkenin geleceği için çok önemli bir halk oylaması yapıldığını ifade eden Akdağ, ''Demokrasi bütün kurallarıyla işliyor. Halkın demokratik bilincinin sandığa en mükemmel şekilde yansıyacağından da ben eminim. Türkiye, gerçekten demokrasiyle güçlenmiş olarak bu referandumdan çıkmış olacak. Memleket için inşallah çok güzel şeylere vesile olur'' dedi.
**BÜLENT ARINÇ**
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Adakale Mahallesi Murat Germen İlköğretim Okulu'nda 1002 nolu sandıkta oyunu kullandı.
Türk halkının sandığa gittiğinde hep doğru ve isabetli karar verdiğini ifade eden Arınç, şunları söyledi:
''Eminim bugün de bizim, çocuklarımızın, hepimizin geleceği için, daha demokrat, daha özgür bir Türkiye için oylarını kullanmışlardır, kullanacaklardır. Hayırlı olmasını diliyorum, bildiğimiz anlamda hayırlı olmasını diliyorum. Yani iyi, doğru ve güzelliklere vesile olmasını diliyorum. Kampanyada etkinlikte bulunan bütün siyasi partilere ve sivil toplum kuruluşlarına, tüm meslek kuruluşlarına, partili, partisiz tüm vatandaşlara teşekkür ediyorum. Çünkü çok önemli bir işi başardılar. İnanıyorum ki bundan sonraki siyasi gelişmelerde aynı güzellikte, güçte kampanyalar yürütülür. Her ne kadar istenmeyen sözler, birbirimizi kırıcı davranışlar olduysa da bugün hepsini unutmak durumundayız. Ben bütün liderleri, bütün siyasi partilerin mensuplarını, bu kampanya için var gücüyle çalışan tüm insanlarımızı tüm gönlümle kutluyorum, onları kucaklıyorum. Umuyorum ki bu akşam çıkacak netice, yorgunlukları unutturacak güzellikte olacak. İyi olsun, güzel olsun.''
**![](https://imgrosetta.mynet.com.tr/file/1407652/640xauto.jpg)BEŞİR ATALAY**
Gülen-Muharrem Pakoğlu İlköğretim Okulu'nda oy kullanan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, İçişleri Bakanlığının ve güvenlik kurumlarının halk oylamasıyla ilgili çalışmalarını yürüttüğünü belirterek, emniyette ve jandarmada oluşturulan merkezler aracılığıyla seçim güvenliğiyle ilgili bilgi alındığını söyledi.
İçişleri Bakanı Atalay, şunları söyledi:
''Genel anlamda çok huzurlu bir halk oylaması oluyor. Ülkemizin her köşesinde vatandaşımızın yoğun bir ilgisi var. Dün bazı illerimizde Van, Batman, İstanbul başta olmak üzere bazı ilçelerde halk oylamasıyla ilgili vatandaşı etkilemek isteyen ve tehdit eden yaklaşık 120 kişi gözaltına alındı. Bugün de sabahtan itibaren çeşitli illerde 18 kişi gözaltına alındı. Daha öncede açıkladık, bu konuda hiç bir müsamahamız olmayacak. Caddede sokakta, seçim binası çevrelerinde köşe başlarında vatandaşlarımıza endişe veren, kötü görüntü veren kişilere yönelik çalışmalarımız valilerimiz, kaymakamlarımızın kontrolünde güvenlik güçlerimiz tarafından takip ediliyor. Bugün bir üzücü olayımız Eruh ilçesinde oldu. Saat 08.05 sıralarında jandarma devriyemiz görevi yapan ekipten bir askerimiz mayın patlaması sonucu şehit oldu. Bunun dışında şu ana kadar önemli bir olayımız yok, her şey güzel gidiyor.''
**CEMİL ÇİÇEK**
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek de Gülen Muharrem Pakoğlu İlköğretim Okulu'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, şunları söyledi:
''Seçim sandıklarını dolaşıyoruz. Vatandaş olarak görevimizi yaptık. Oyumuzu kullandık. Güzel bir halk oylaması oluyor şu ana kadar. Halk oylaması ile ilgili kamuoyuna daha önce gerekli açıklamaları yaptık. Konuya ilgi duyan herkes ne söylemesi gerekiyorsa söyledi. Doğru söyledi, yanlış söyledi ama neticede son sözü vatandaşımız söyleyecek. Demokrasinin özü de budur. Parti olarak da şahsen de son sözü vatandaşın söylemesinden yanayız. Vatandaş ne söylerse ne karar verirse bu doğrudur, bizim kabulümüz budur. Eğer bunu içselleştirebilirsek Türkiye bir daha yaşadığı sıkıntıları yaşamaz. Arzumuz temennimiz budur. Bu halk oylamasının başarılı geçmesini, milletimiz lehine sonuçlar vermesini temenni ediyoruz.''
**![](https://imgrosetta.mynet.com.tr/file/1407654/640xauto.jpg)FARUK ÇELİK**
Devlet Bakanı Faruk Çelik, Bursa Yıldırım İlköğretim Okulu'nda oyunu kullandı.
''Yarın, propaganda döneminde anlatıldığı gibi ne bir şey yıkılacak, ne de kötü bir şey olacak. Her şey daha güzel olacak. Herkes geleceğe daha ümitli bir şekilde bakacak" diyen Çelik, görüşlerini şu sözlerle açıkladı:
"Değişen Türkiye'nin ve milletimizin geleceğe dönük yüzünün net bir şekilde ortaya çıkacağı bir sürece girmiş olacağız. Bundan en ufak bir endişemiz, tereddütümüz yok. Yapılması gereken daha çok şey olduğu için olayı abartmaya da gerek yok. Geçilmesi gereken bir süreçti. 26 madde, birinci adımdır. Türkiye, bu adımı sağlıklı bir şekilde geçtikten sonra 12 Eylülden itibaren atması gereken diğer adımları kamuoyunun tüm kesimleriyle paylaşıp, yeni yeni adımlar atmaya devam edecek. Çünkü Türkiye'nin bu adımlara çok ciddi ihtiyacı var.''
Çelik, ''Bu seçimin ardından ülkede tansiyon düşer mi?'' sorusu üzerine ise referandumun ardından tansiyonun 12 Eylül öncesine göre mutlaka düşeceğini söyledi.
Herkesin şapkasını önüne koyup, biraz daha sağlıklı düşünmek zorunda kalacağını ifade eden Çelik, plansız, programsız şekilde siyasette var olmanın mümkün olamayacağını dile getirdi.
**İLKER BAŞBUĞ**
Anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasında, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ile Ankara Valisi Alaaddin Yüksel Çankaya İlköğretim Okulunda oy kullandı.
Referandum sonuçlarının Türkiye için önemli olduğunu ifade eden Başbuğ, katılım oranının yüksek olmasını temenni etti. Başbuğ, halk oylaması sonucunun Türkiye için hayırlı olmasını diledi.
**VEYSEL EROĞLU**
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, referandumdaki oyunu memleketi Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesinde kullandı.
Şuhut Kurtuluş İhsan Küçükarslan İlköğretim Okulu'na gelen Eroğlu, oyunu 1019 nolu sandığa attıktan sonra gazetecilere, bugünün gerçekten demokrasi adına çok önemli bir dönüm noktası olduğunu söyledi.
Halk oylamasının Türkiye için güzelliklere ve aydınlık geleceğine vesile olması temennisinde bulunan Eroğlu, ''Biraz önce gördük. Yürümekte zorluk çeken bir hanım efendi dahi oy kullanmak için geldi ve tercihini kullandı. Bu demokrasi adına ve Türkiye adına gerçekten çok önemli bir durum. Bu demokrasinin artık çok köklü bir şekilde yerleştiğinin açık bir göstergesidir. Yaşlı hanımefendi 'Ben yürüyemiyorum, evde durayım, niye gideyim?' diye düşünmedi. Koltuk değnekleriyle gelerek tercihini yaptı'' dedi.
Bu anayasa paketinin hazırlanması için mecliste uzun süre geceler boyunca, sabahın 4'üne 5'ine kadar çalışma yapıldığını hatırlatan Eroğlu, şunları söyledi:
''Güzel maddeler var. Milletimize bunu izah ettik. Tabi buradan sandıktan çıkacak olan karar demokrasi adına herkesin kabul edeceği bir karar olacaktır. Ben tekrar bütün milletimize gösterdiği bu alakadan, demokrasi adına yaptığı bu güzel faaliyetten dolayı şükranlarımı arz ediyorum. Bu neticenin Türkiye'miz için güzelliklere vesile olmasını, uğurlu kademli olmasını ve demokrasimizin daha da kökleşmesine vesile olmasını gönülden temenni ediyorum.''
**EGEMEN BAĞIŞ**
Sarıyer İstinye Özel Ufuk İlköğretim Okulu'na gelerek, oyunu 1456 numaralı sandıkta kullanan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ''Bugüne kadar söylenecek her şeyi söyledik, artık söz milletin'' dedi.
**NİHAT ERGÜN**
Kocaeli'de oyunu kullanan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, ''13 Eylül sabahı güzel bir Türkiye olacak'' dedi.
Çınarlı Mahallesi'ndeki Çınarlı İlköğretim Okuluna eşi Güner Ergün'le gelen Bakan Ergün, çevresinde toplanan vatandaşların bayramını kutladı. Ergün çifti, daha sonra okuldaki 1044 numaralı sandıkta oyunu kullandı.
Bir gazetecinin ''Türkiye genelinde referanduma katılım oranı nasıl olur?'' sorusuna Ergün, Türkiye genelinde halk oylamasına yüzde 70-80 oranında katılım beklediğini belirterek, ''13 Eylül sabahı güzel bir Türkiye olacak'' dedi.
**MEHMET ŞİMŞEK - ABDULKADİR AKSU **
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdulkadir Aksu, oylarını Gölbaşı'ndaki Şahin Sevin İlköğretim Okulu'nda kullandı.
Maliye Bakanı Şimşek ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aksu, eşleriyle Şahin Sevin İlköğretim Okulu'na geldi.
Bakan Şimşek, referandum sonucunun ülke için iyi olması ve ülkenin önünü açması temennisinde bulunarak, ''Daha çok demokrasi, daha çok özgürlük ve Avrupa standartlarında bir yargı için inşallah sonuçlar ülkemiz için güzelliklere, hayırlara vesile olur'' dedi.
Bir gazetecinin referandum sonucuyla ilgili tahminini sorması üzerine Şimşek, ''Daha önce söylemiştim, yüzde 54 civarında 'evet' oyu çıkabilir'' diye konuştu.
Aksu da AK Parti olarak önemli bir süreç başlattıklarını ifade ederek, ''Ülkemizi daha ileri bir demokrasiye kavuşturmak, geleceğimizi standardı yüksek bir demokrasiye kavuşturmak, hukuk devletinin, adaletin tam anlamıyla uygulandığı bir ülke haline getirmek için adım attık. Bu ilk adım, tümden anayasayı değiştirmemiz için yol göstermiş olur. Bu adımdan sonra ikinci adım anayasamızın değişmez 4 maddesinin dışındaki tüm maddeleri değiştirecek bir anayasa hazırlayıp tekrar milletimizin önüne gelmek'' dedi.
**NUMAN KURTULMUŞ**
Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ''Referandum sonucu ne çıkarsa çıksın, hangi oranda çıkarsa çıksın, Türkiye'de anayasa tartışmaları bitmeyecektir, ta ki millet tarafından yapılan katılımcı, demokratik bir anayasaya Türkiye kavuşana kadar'' dedi.
Kurtulmuş, eşi Sevgi ve kızı Ayşe Kurtulmuş'la birlikte oyunu İstanbul Fatih'teki 29 Mayıs İlköğretimokulunda 1263 numaralı sandıkta kullandı.
Buradan ayrılırken gazetecilere halk oylamasına ilişkin bir değerlendirme yapan Kurtulmuş, artık siyasi partilerin konuşma sırasının bittiğini belirterek, bundan sonra söz ve karar sırasının milletin olduğuna dikkati çekti.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön