HABER

Siyasiler silahlar için ne dedi?

Siyasiler silahlar için ne dedi?

ANKARA (İHA) - TBMM Başkanı Köksal Toptan, Gölbaşı'nda yapılan kazılarda ortaya çıkarılan silah ve patlayıcılarla ilgili olarak, "İlginç, o nedenle bu yargı sürecini sağlıklı bir şekilde düşünerek, telaşa kapılmadan, endişeye kapılmadan, yargıya güveni sürdürerek beklemek lazım" dedi.

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan İbrahim Şahin'in evinde bulunan krokiden yola çıkılarak Gölbaşı'nda başlatılan kazılarda silah ve patlayıcı bulunması meclis üyelerinin gündeminde de yer aldı. Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan TBMM Başkanı Toptan, kazılarda bulunan silah ve patlayıcılarla ilgili olarak, "İlginç, o nedenle bu yargı sürecini sağlıklı bir şekilde düşünerek, telaşa kapılmadan, endişeye kapılmadan, yargıya güveni sürdürerek beklemek lazım" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün ise, gelişmeleri takip etmekten başka yapılabilecek şeyler olmadığını belirterek, bu gelişmelerin Türkiye'nin yakın geçmişindeki karanlık kalmış noktaların aydınlatılmasına vesile olmasını ve Türkiye'nin geleceğinde de karanlık noktaların oluşmasına engel olmasını umduğunu söyledi. Ergün, her zaman bir ülkenin geleceğini karartmak isteyenler olabileceğini, geçmişte de bazı karanlık kalmış olaylar olduğunu kaydetti. Ergün, "Bu soruşturmaların, bu çalışmaların hem geçmişteki karanlıkları aydınlatmasını ve ülkeyi karartmak isteyenlere fırsat vermemesini istiyoruz. Başka yapabileceğimiz bir şey yoktur" dedi. Bir gazetecinin 'Operasyonu çok basit görenler, 'bir tane silahla darbe mi yapılırmış' diyenler oluyordu muhalefetten. Bunu son bulunan silahlarla birlikte nasıl değerlendiriyorsunuz?' sorusu üzerine Ergün, şunları kaydetti: "Muhalefetin siyasi değerlendirmelerini çok doğru bulmuyorum. Aslında yargıya intikal etmiş konular üzerinde, özellikle yargılama süreciyle ilgili konuşmak da doğru değil. Ama silah her zaman tehlikeli bir şeydir. Tek bir silah bile çok büyük sorunlara yol açabiliyor. Bir tek bomba ile yüzlerce insanın ölümüne sebebiyet verilebiliyor. Hatırlarsanız Danıştay saldırısında tek bir silah ve bir avukat söz konusuydu. Bir avukatın ve eli silahlı bir kişinin meydana getirebileceği sansasyonu ve Türkiye'deki gerilimi Danıştay saldırısında çok gördük. Bir tane tabanca deyip geçmemek lazım, bir kişi deyip geçmemek lazım. Suçla ve suçluyla her vesileyle mücadele etmek lazım."

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ise, Gölbaşı'nda bulunan silah ve patlayıcılara ilişkin sorular üzerine "Herhangi bir değerlendirmemiz yok. Zamanı geldiğinde açıklama yapılacak" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön