Skandal görüntü! Kur'an-ı Kerim ayetlerini yere saçtılar

Myanmar'ın Arakan bölgesinde ordunun saldırılarından kaçarak Bangladeş'e geçmeye çalışan Arakanlı Müslümanları taşıyan tekneye ateş açıldı. Arakanlı Müslümanlar'ın terk ettiği bölgenin kuzeyindeki Gawdu Zara köyü de ateşe verildi. Arakanlılar'a ait her şeyin kül olduğu yangında yanan çok sayıda İslami kitap parçaları görüldü. Kur'an-ı Kerim'den ayetlerin olduğu sayfalar yerlere dağılmıştı.

Sosyal medyada yayınlanan görüntüler, Bangladeş'e kaçmaya çalışan arakanlı Müslümanlar'ın dramını bir kez daha gözler önüne serdi.

Myanmar sınırındaki Naf Nehri'nin kenarında yaşanan vahşette nehri geçmeye çalışırken Myanmar güvenlik güçlerince açılan ateş sonucu tekne alabora oldu.

Teknede bulunan ve boğularak hayatlarını kaybeden çoğu bebek ve çocuk Arakanlı Müslümanların cesetleri nehir kıyısına taşındı.

Bu arada, sosyal medyadaki başka bir görüntüde de askerlerden kaçarak dağlık alanlarda bekleyen Arakanlı Müslümanlar'ın dramı da yer alıyor.

Köyü yakıp yıktılar

Diğer taraftan Myanmar ordusu Arakanlıların köylerini yakıp yıkıyor. Arakanlı Müslümanlar'ın terkettiği Gawdu Zara köyü küle döndü. Etrafta Kur'an-ı Kerim ayetleri yerlerde uçuşuyor.

Myanmar ordusunun silahlı militanlarla mücadele gerekçesiyle Arakan eyaletinde devam eden saldırılarında 25 Ağustos'tan bu yana çok sayıda Arakanlı Müslüman hayatını kaybetti.

Çatışmalarda en az 400 Arakanlı'nın öldürüldüğü bellirtiliyor. Ancak kimi kaynaklara göre ölü sayısı binden fazla.

Myanmar yönetimi ülkeye basın mansubu ya da Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Örgütü'nden temsilcilerin girmesine izin vermiyor. Bu sebeple herçek kayıp tam olarak bilinmiyor.

Saldırılarda hedef alınan 60'tan fazla köy yakılıp yıkıldı.

BM, şu ana kadar 146 binden fazla Arakanlı Müslüman'ın Bangladeş'e geçtiğini bildiriyor ancak on binlercesinin sınır bölgesindeki bekleyişi de sürüyor.

Devlet Başkanı'ndan açıklama

Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığındna Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çii'den krizle ilgili 'zaman gerekli' açıklaması geldi.

Çii, bir buçuk yıl önce göreve başlayan hükümetin Arakanlı Müslümanlar'ın hayatlarını korumak için çalıştığını ancak bu kadar kısa sürede her şeyi çözmelerinin beklenemsinin mantıksız olduğunu söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 26 yorum
yapılanları şiddetle destekliyorum.
@citroturk ozaman sandıkta tokat yemeye devam
Bir atasözü derki; KÖPEKLER İSTİYOR DİYE ATLAR ÖLMEZ... SENİN YAPILANLARI DESTEKLEMENDE İŞTE ÖYLE BİR ŞEY
EEEE...KUL YAPISI...HER ŞEY OLABİLİR..SONUÇTA KAĞIT....
Canı yanan sabretsin,canı yakan canının yanacağı günü beklesin..(hz muhammed)( s.a.v ) zulmeden zulme uğrayacak....
nutukta kağıt
zalim mutlaka yaptığının hesabını verecek zalimler için yaşasın cehennem
ateistler,dünyada bu kadar çeşitliliğe rağmen o yüzde 8-9-oranında kullanabildiğiniz beyninizle havanız kime, şunu unutmayın düşmekte olan uçakta ateist olmaz, inkar etmekle elinize bir şey geçmez ama ya varsa yazık olacak size!
Ateist japonların arabasına binip, elektronik eşyalarını kullanıp akılları 8,9 diyorsun.
kahrolsun bu zulmu yapanlar
EYY ARAKAN. KİM DEDİ SİZE ORAYA YERLEŞİN DİYE, YERLEŞİRKEN BANA MI SORDULAR
belki burdaki comarlarin propagandasidir yer neresi belli degil
Yüce Rabbim..Ne sabırlısın
İNSALAR DİRİ DİRİ YAKILMIŞ SES YOK HABERE BAK ALLAH KELAMINI MI YOK EDECEKLER
Azerbaycan'da E.Elçibey'in devrilip yerine H.Aliyev gecerken;Türk hükümeti ve MİT,birisini yollamıştı Bakü'ye bilmem anlatabildim mi...
Allahın da bir hesabı vardır o tam hüküm ve hikmet sahibidir zamanı gelince inşallah nasip olurda bizde göreceğiz
bu zulmü sudi kralı destekliyor biliyormusunuz araştırın kralın dostu kim tayip bey o biliyormu bilmez olurmu bilmese bile MİT söylemiştir....... SORU ŞU NİÇİN ARAKANDA KATLİYAM YAPILIYOR TÜM YETKİLİLER SEBEBİNİ SÖYLEMİYOR . sebebi verimli topraklar ...petrol ve dogal gaz onun için o bölgeyi insansızlaştıryorlar KATLİYAM BUNUN İÇİN MÜSLÜMAN OLDUKLARI İÇİN DEĞİL
bunun hesabını elbet vereceksiniz namussuzlar
allah oradaki müslüman kardeşlerimize yardım etsin büyük zulüm var ama elimizden bişe gelmiyor
olay olay olay...
Ölen o kadar insanın haberini yapmayın, kurana saygısızlık diye haber yapın, ne kadar imanlı insanlarsınız mübarek
suriyede müslüman suriye ordusuna cihat ilan eden siyonist çakma cihatçılar bunları göremiyormu acaba dünyanın dört bir yanından hatta endonezya bangladeş pakistan gibi ülkelerden suriyeye savaşa koşan alçaklar hadi müslümanlar öldürülüyor neredesiniz biz bunların müslüman olmadığını zaten biliyoruz bu alçaklar bir tarafa itilip yeni oluşuma imza atmak gerekiyor mezhep ayrılığı gözetmeden aşırıcılara yer vermeden bir islam koruma harekatı ve altif örgütleri gerekir işte gerçek cihat ancak bu olur
Yüce Rabbim en iyi cezalarını en yakın zamanda sen ver
670 ile 740 yılları arasında arapların katlettiği Türkleri neden görmezlikten geliyorsunuz.
HER KİM YAPTIYSA ALLAH SORSUN ....
sen adammısın
Diğer Haberler