Skandal kitap: "Tayyip'i üzmek Allah'ı üzmektir"

CHP Ankara Milletvekili Nevin Gaye Erbatur, "Tayyip'i üzmek Allah'ı üzmektir" görüşünün dile getirildiği İlahilerle Hakka Çağrı isimli kitabı soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

Yazar'dan savunma: Suçum varsa çekerim

AKP İl Başkanı da eleştirdi

Erbatur, "Diyanet İşleri Başkanlığı, Atatürkçü düşünce yapısına sahip vatandaşları dinsizlikle suçlayan bir kitaba neden ve neye dayanarak onay vermiştir" diye sordu.

CHP Adana Milletvekili Nevin Gaye Erbatur, Denizli'de Fatma Durmuş isimli bir kişinin yazdığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından onaylanarak 10 bin adet basılarak ücretsiz dağıtılan "İlahilerle Hakka Çağrı" isimli kitabı Meclis gündemine getirdi.

Yazar'dan savunma: Suçum varsa çekerim

AKP İl Başkanı da eleştirdi

Erbatur, Devlet Bakanı Sait Yazıcıoğlu'nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, söz konusu kitaba Diyanet İşleri Başkanlığınca neden onay verildiğini sordu. Erbatur, şu soruları yöneltti:

"Böylesi bir kitaba basımı için onay verilmesi anayasal koruma altında olan laiklik ilkesine aykırılık teşkil etmekte midir? Onayı veren kişi veya kişiler hakkında herhangi bir inceleme başlatılması düşünülmekte midir? Bahsi geçen kitabın basım maliyeti Diyanet İşleri Başkanlığı ya da ilgili bir birimi veyahut herhangi bir kamu kurumu tarafından mı karşılanmıştır? Böyle ise bu basımın maliyeti ne kadardır? Kitapların camilerde vatandaşlara ücretsiz dağıtıldığı iddiası doğru mudur? Doğru ise Diyanet İşleri Başkanlığı anayasaya ve yasalara aykırılık teşkil eden böyle bir kitabın camilerde dağıtılmasına nasıl izin vermiştir?"

Yazar'dan savunma: Suçum varsa çekerim

AKP İl Başkanı da eleştirdi

ANKA