Skandal tasarı kabul edildi: Türkiye S-400 alırsa F-35 programından çıkarılsın!

ABD Temsilciler Meclisi Türkiye'nin F-35 programından çıkarılması tasarısını kabul etti. Karara Türkiye'den sert tepki geldi.

Skandal tasarı kabul edildi: Türkiye S-400 alırsa F-35 programından çıkarılsın!

ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alması halinde F-35 programından çıkarılması çağrısı yapan karar tasarısını kabul etti.

HUKUKİ BAĞLAYICILIĞI YOK

Temsilciler Meclisi'nin kararının hukuki bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Karar Trump yönetimine tavsiye niteliği taşıyor.

TÜRKİYE'DEN SERT TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD temsilciler meclisi dış ilişkiler komitesinde kabul edilen ‘ABD-Türkiye ittifakına yönelik endişelerin ifade edilmesi’ için “ABD’deki Türkiye karşıtı çevrelerin son dönemde ABD Kongresi nezdindeki faaliyetlerini yoğunlaştırdıklarını gözlemliyoruz. Bugün (22 Mayıs) Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde kabul edilen, ‘ABD-Türkiye ittifakına yönelik endişelerin ifade edilmesi’ başlıklı karar bunun yeni bir tezahürü olmuştur” dedi.

Türkiye ve ABD’nin ortak değerlere ve karşılıklı çıkarlara dayalı köklü müttefiklik ilişkilerine sahip olduğunu dile getiren Sözcü Aksoy, açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Dünyanın birçok bölgesinde barış ve güvenliğe katkı sağlamak amacıyla birlikte çalışmaktadır. Bu gerçek ve Türkiye’nin ulusal güvenliğini sağlamaya yönelik olarak attığı adımların gerisindeki haklı nedenler göz ardı edilerek alınan bu tür kararlar, müttefiklik ilişkileriyle bağdaşmamaktadır. Bu itibarla dostluğuna değer verdiğimiz Amerikan halkının ve temsilcilerinin endişelenmelerine mahal yoktur. Esasen, dostluk ve müttefikliğin gereği, önerdiğimiz çalışma grubuna destek vererek, yapıcı ve samimi bir çaba ortaya koymaktır.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 75 yorum
asıl düşman ve ŞEYTAN AMERİKA işte bu o zaman neymiş . DURMAK YOK YOLA DEVAM . hükümet in dış politikası DOGRU YOLDA
aynen katılıyorum
bir twitle zaten sıfıra inmiş ekonomi çöküp dolar 9 TL olunca başlarsın bağırmaya acı acı durmak yok çöküşe devam
harbi hastasiniz olum şeytan ise Amerika neden ikide bir Amerika'ya gidiyor reisiniz.
Ya korkudan papazı veren bu hükümet şimdi yine show yapıcak amerikaya sonra ne S400 nede başka bir şey alıcak olan yine bize olucak dolar artacak herşeyin fiyatı çıkacak dolar düşecek herşeyin fiyatı yine aynı kalacak haksızmıyım
sen cok guclusun.ya amerika.seytanmis.rusyada melekti zaten cahilik diz boyu ulke menfaatine bakacaksin
Dış politkası berbat ülkenin prestiji bitti ama katil amerikaya boyun eğmeyeceğiz
tebrikler müthiş bir analiz görürsün dogru yolu domates 20 lira olunca
@ozkan_murat_1975 o yüzdn mi daha dün abd menşeili ürünlere %60 vergi indirimi getirildi? demagog sazan seniii... abd kucağına kalkıp rusun kucağına oturunca ne olacak? rusya güdümündeki ülkeler bolluk bereket içinde de biz mi bilmiyoruz?
@xmen3131 Arkadaş ya hem Güzel ülkem Türkiye, ABD den bağımsız olsun dersiniz ama bunu hiç bir mücadele vermeden yapalım ekonomimize zarar gelmeden olsun dersiniz. Böyle bir şey yok ABD bile Cinle yolları ayırırken Ekonomisi sallanıyor bütün dünya ülkeleri böyledir. Global bir dünyada yaşıyorsun nerdeyse bütün ülkelerle ticari ekonomik ilişkilerin var bu gün Ukraynayla kriz yaşa o zaman bile ekonomi sallanır. Senin mücadele ettiğin bugün dünyada süper güç olduğunu söylen bir ülke. Bırakta biraz dolar artsın. Milli mücadelede dedelerimiz canlarını vermiş. Biz biraz aç kalsak fazlamı
evet cok dogru yolda acaip gucluyuz ya kimseye ihtiyacimiz yok elindeki telefon bile amerika mali onla yorum yapiyorsun
dolar çok sert yükselecek gene yazık türkiyeme çok yazık ülkeyi akp 17 yılda mahvetti
işte beğendiğiniz, kölesi olurcasına taptığınız, vize almak için şebeğe döndüğünüz abd budur. kısaca diyorlar ki hak hukuk biziz, kimin ne yaptığı bizi ilgilendirmez. öte yandan bütün hükümetler bu abd ye müttefiğimiz derken gözlerinin içi gülüyor.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler