Skandal tasarı kabul edildi: Türkiye S-400 alırsa F-35 programından çıkarılsın!

ABD Temsilciler Meclisi Türkiye'nin F-35 programından çıkarılması tasarısını kabul etti. Karara Türkiye'den sert tepki geldi.

Skandal tasarı kabul edildi: Türkiye S-400 alırsa F-35 programından çıkarılsın!

ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alması halinde F-35 programından çıkarılması çağrısı yapan karar tasarısını kabul etti.

HUKUKİ BAĞLAYICILIĞI YOK

Temsilciler Meclisi'nin kararının hukuki bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Karar Trump yönetimine tavsiye niteliği taşıyor.

TÜRKİYE'DEN SERT TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD temsilciler meclisi dış ilişkiler komitesinde kabul edilen ‘ABD-Türkiye ittifakına yönelik endişelerin ifade edilmesi’ için “ABD’deki Türkiye karşıtı çevrelerin son dönemde ABD Kongresi nezdindeki faaliyetlerini yoğunlaştırdıklarını gözlemliyoruz. Bugün (22 Mayıs) Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde kabul edilen, ‘ABD-Türkiye ittifakına yönelik endişelerin ifade edilmesi’ başlıklı karar bunun yeni bir tezahürü olmuştur” dedi.

Türkiye ve ABD’nin ortak değerlere ve karşılıklı çıkarlara dayalı köklü müttefiklik ilişkilerine sahip olduğunu dile getiren Sözcü Aksoy, açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Dünyanın birçok bölgesinde barış ve güvenliğe katkı sağlamak amacıyla birlikte çalışmaktadır. Bu gerçek ve Türkiye’nin ulusal güvenliğini sağlamaya yönelik olarak attığı adımların gerisindeki haklı nedenler göz ardı edilerek alınan bu tür kararlar, müttefiklik ilişkileriyle bağdaşmamaktadır. Bu itibarla dostluğuna değer verdiğimiz Amerikan halkının ve temsilcilerinin endişelenmelerine mahal yoktur. Esasen, dostluk ve müttefikliğin gereği, önerdiğimiz çalışma grubuna destek vererek, yapıcı ve samimi bir çaba ortaya koymaktır.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 61 yorum
dolar çok sert yükselecek gene yazık türkiyeme çok yazık ülkeyi akp 17 yılda mahvetti
danışıklı dövüş bu saatten sonra türkiyenin her yeri s.400 olsa ne olur türkiye kendi füzesini yapması lazımdı çok geç kalındı artık reis köprüyle yolla hava limanıyla savunur ülkeyi ama şu var asla ben savaşa girmem çok sevdiği suriyeli vatandaşları savaşsın
brunson a da öyle diyorlardı ne oldu sonra !
hemen ilk işimiz ABD sabrımızı taşırma valla namaz kılmaya geliriz oraya ve büyük bir şekilde kinariz..ama hiç Bir ussunuzu kapamayiz rahat olun sıkıntı Yok ...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler