SPOR

CANLI

Skandal! Trabzon'u karıştıran TFF'nin 2 numarasıymış

Böyle skandal görülmedi. Trabzon’da hakemler 4 saat rehin tutuldu. Futbol Federasyonu Başkan Yardımcısı Trabzonlu İbrahim Usta hakem odasını tekmeledi, yumrukladı, küfür etti...

Skandal! Trabzon'u karıştıran TFF'nin 2 numarasıymış

Trabzonspor-Gaziantep maçında “penaltı vermedi” gerekçesiyle hakem Çağatay Şahan ve yardımcıları, başkan Hacıosmanoğlu’nun telefon talimatıyla odalarına kilitlendi.

Polis hakemleri kurtarmak için herhangi bir müdahalede bulunmazken, DHA, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Hacıosmanoğlu’nu arayarak hakemlerin stattan çıkmasını sağladığını bildirdi.

[Rehin hakemleri stattan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın telefonu kurtardı](https://www.mynet.com/rehin-hakemleri-stattan-cumhurbaskani-erdoganin-telefonu-kurtardi-88156-myspor)

Hakemler ve federasyon yetkilileri, sabaha karşı 03.47’de polis korumasına alınıp VIP kapısından çıkarılarak Emniyet’in minibüsüne bindirildi. Bu sırada çok sayıda taraftar üzerlerine yabancı madde yağdırdı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN TELEFONU KURTARDI

Trabzonspor’un Gaziantepspor ile 2-2 beraber kaldığı maçın son dakikalarında bordo mavililer lehine penaltıyı vermeyen hakem Çağatay Şahan ve yardımcılarını, 4 saat mahsur kaldıkları Avni Aker Stadyumu’ndan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telefonunun kurtardığı ortaya çıktı. Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, olayın nasıl gerçekleştiğini önceki gün sabaha karşı 05.45’te özel uçakla geldiği Trabzon’da yaptığı konuşmada kendisi duyurdu. İstanbul’dan yönetim kurulu üyelerini aradığını belirten Hacıosmanoğlu şöyle devam etti:

‘HESABI SORULACAK’ DEYİNCE İZİN VERDİK

“Yöneticilerime, ‘Trabzon’un misafirperverliğini gösterin, çayını, kahvesini yemeğini ısmarlayın, sabaha kadar, ben gelene kadar o hakem, o stattan çıkmayacak’ dedim. Ama benim de saygı duyduğum, gönül bağım olan, o değerli insanın beni aradıktan sonra, ‘hem Türkiye hem dünya genelinde büyük rezillik yaşamayalım. Ama yanlışların da hesabı sorulacak’ sözü üzerine ben de arkadaşları aradım. Bizi katleden şahısların, Trabzonlu’ya yakışan şekilde en ufak fiziki müdahalede bulunulmadan bu şehri terk etmelerine izin verdik” dedi.

KAPILAR KİLİTLENDİ

Karşılaşmanın bitiş düdüğünün ardından büyük tepki gören hakem Çağatay Şahan ve arkadaşları, hakem odasına gitti. Raporlarını yazan ve kıyafetlerini değiştikten sonra stadyumdan ayrılmak isteyen hakem ekibine, bordo-mavili yönetimin tüm kapıları kapattığı ve stadyumdan ayrılmalarına izin verilmediği bildirildi. Bir çok bordo-mavili yönetici de hakem odasının bulunduğu koridordaki sandalyelere oturup beklemeye başladı.

İBRAHİM USTA KAPIYI TEKMELEYİP KÜFÜR YAĞDIRDI

Hakem ve gözlemci raporlarına göre, bu sırada, Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Yardımcısı Trabzonlu İbrahim Usta (üstte) hakem odası kapısını yumruklayıp, tekmeledi ve küfür etti. Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu’nun, sabaha karşı Trabzon’da olacağını söylemesi ve kendisi gelene kadar hakemlerin stadyumda tutulmasını istemesi üzerine, VIP tribünü önündeki araç giriş kapısı kilitlendi. Ayrıca tribün önünde yaklaşık 500 bordo-mavili taraftar TFF ve hakemler aleyhine tezahürat yapmaya başladı.

[Hacıosmanoğlu canlı yayında kendini savundu](https://www.mynet.com/haciosmanoglu-canli-yayinda-kendini-savundu-88194-myspor)

KİMSENİN TELEFONUNA ÇIKMADI

Gerginlik sürerken, Hacıosmanoğlu, kendisini arayan hiçbir devlet görevlisinin telefonuna çıkmadı ve hakemlerin stadyumda tutulması kararından dönmedi. Saatler 03.00’ü gösterdiğinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hacıosmanoğlu’nu arayarak, hakemlerin bir an önce güvenli şekilde stadyumdan çıkarılmasını istedi. Bunun üzerine Trabzon’daki arkadaşlarına ulaşan Hacıosmanoğlu, hakemlerin çıkarılması talimatını verdi.

SAAT 03.47'DE STATTAN ÇIKABİLDİLER

Saatler 03.47’yi gösterirken, yöneticiler ve kulüp personeli soyunma odası koridorlarını boşalttı. Hakem Şahan ve yardımcıları, çevik kuvvet polislerinin kalkanlarının korumasında, VIP tribünü önüne yaklaştırılan sivil polis midibüsüne bindirilerek stadyumdan çıkarıldı. 4 saatlik bekleyişin ardından stadyumdan ayrılan hakem ekibine, dışarıda bekleyen taraftarlar da yabancı cisimler yağdırdı.

Soyunma odasında ağladılar

Hakem odasının bulunduğu koridora aralarında bazı Trabzonspor yöneticilerinin de bulunduğu kalabalık bir grubun geldiği ve ağır hakaret ile küfürler ettiği kaydedildi. Bir şahsın ise yüksek sesle hakem Şahan ve ekibini hedef alarak, “Sizi vuracağız, çıkamayacaksınız bu stattan” şeklinde tehditler savurduğu raporlara geçti.

Gaziantepspor maçından sonra soyunma odası ve statta “alıkonan” hakemlerin koridorda kimliği belirlenemeyen şahıslar tarafından “sizi vuracağız” şeklinde tehdit edildiği, ağır hakaretlere maruz kaldığı ve tam bir can pazarı yaşandığı ortaya çıktı.

Maçın bitiş düdüğüyle birlikte polis kalkanları arasında soyunma odasına giden Çağatay Şahan ve ekibine gözlemci Nedim Göklü’nün de eşlik ettiği, federasyon temsilcileri Kayhan Alyürük, Kemal Özbek ve Ünal Akça’nın ise aynı bölgede hakemlerin güvenliğinin sağlanması için girişimde bulunduğu bildirildi.

Daha sonra hakem odasının bulunduğu koridora aralarında bazı Trabzonspor yöneticilerinin de bulunduğu kalabalık bir grubun geldiğini ve ağır hakaret ve küfürler ettiği kaydedildi. Bir şahsın ise yüksek sesle hakem Şahan ve ekibini hedef alarak, “Sizi vuracağız, çıkamayacaksınız bu stattan” şeklinde tehditler savurduğu raporlara geçti.

Söz konusu şahısların saatlerce koridorda bekleyerek odada bulunan hakem ve gözlemciye adeta psikolojik işkence yaptığı öğrenilirken, maçın gözlemcisi Nedim Göklü’nün federasyon ve MHK yetkilileri ile yaptığı telefon görüşmesinde ağladığı, hakem ekibinin de korku dolu saatler yaşadığı vurgulandı.

Zırhlı araçla çıktılar

Maçın bitmesinden sonra yaklaşık 4 saat Avni Aker Stadı’nda alıkonulan hakem, gözlemci ve temsilci ekibi kitlenen stat kapılarının açıldığı ve polisin dışarıda gerekli güvenlik önlemlerini aldığı haberinden sonra Trabzon Emniyeti Özel Harekat Timi tarafından kullanılan zırhlı bir araca bindirilerek Polis Evi’ne götürüldü. Burada yaklaşık 15 dakikalık bir bekleyişten sonra yine yoğun güvenlik çemberi altında kafile karayoluyla Samsun’a hareket etti. Samsun’a varan ekip yine karayolunu kullanarak sabah saatlerinde Ankara’ya ulaştı. Hakem ve gözlemciler başkentten de uçakla kendi bölgelerine hareket etti.
Sosyal medyadan bazı tepkiler şu şekilde:

İbrahim Hacıosmanoğlu Kadın olmak Onur ister şeref ister

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Takım
O
Av
P
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler