HABER

Snowden 21 ülkeye sığınma başvurusu yaptı

ABD'nin devlet sırlarını ifşa etmekle suçlanan eski CIA ajanı Edward Snowden, Başkan Barack Obama'yı, sığınma hakkını engellemekle itham ederken Snowden'ın sığınma başvurusu yaptığı 21 ülkeden Rusya bu talebin daha sonra geri çekildiğini açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin devlet sırlarını ifşa etmekle suçladığı eski CIA ajanı Edward Snowden'ın 21 ülkeye sığınma başvurusu yaptığı açıklandı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin iadesini istediği ve Rusya'dan da sığınma hakkı talep eden Snowden, Moskova havaalanında bir otelde tutuluyor.

Ancak Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin'in, 'Rusya'da kalabilmesi için gizli bilgileri sızdırmayı durdurması' şartı ardından Snowden Rusya'ya yaptığı sığınma başvurusunu geri çekti.

Obama'ya suçlama

Öte yandan Snowden, 23 Haziran'da Hong Kong'dan Moskova'ya gidişinden bu yana yaptığı ilk açıklamada, Başkan Barack Obama'yı, başka bir ülkeye sığınma hakkını engellemekle itham etti.

Edward Snowden, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama'nın, siyasî sığınma talep ettiği ülkelere baskı uygulayarak bu hakkını engellemeye çalıştığını savunuyor.

Wikileaks internet sitesi, Snowden'ın "Başkan, yardımcılarına, benim sığınma isteğinde bulunduğum ülkelere baskı uygulamaları ve bu talebimi reddetmelerini sağlamaları talimatını verdi" dediğini aktardı.

Snowden sözlerini "Bir siyasî liderin bu tür aldatmacaları ve zorunlu sürgün adalet olamaz. Bunlar, eski ve kötü siyasî baskı oyunları. Amaç, beni değil ama benim ardımdan gelecek olanları korkutmak" diye sürdürdü.

Yaptığı açıklamada Snowden kendisini 'devletsiz' olarak tanımlıyor ve Amerika Birleşik Devletleri'ni, 'en temel hakkım' dediği siyasî sığınma talebini engellemekle suçluyor.

Putin: Kimseyi kimseye teslim etmeyiz

Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Kim Şevçenko, Snowden'ın Pazar günü Rusya'dan siyasî sığınma talebinde bulunduğunu açıklamıştı. Başvuruyu, Snowden adına, Wikileaks internet sitesinin avukatlarından Sarah Harrison'ın yaptığı belirtiliyordu.

Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin, 'Moskova'nın bugüne dek kimseyi kimseye teslim etmediğini, buna niyeti de olmadığın' söylemişti.

Putin, Edward Snowden'ın, 'ülkesinin Amerikalı ortaklarıyla ilgili bilgi sızdırmayı durdurması şartıyla' Rusya'da kalabileceğini ifade etmişti.

Ancak Kremlin yetkilileri, Edward Snowden'ın yaptığı başvuruyu geri çektiğini açıkladı.

Ekvador Cumhurbaşkanı: Hata yaptık

Amerika Birleşik Devletleri'nin pasaportunu iptal etmesi ardından, Edward Snowden'ın Hong Kong'dan Rusya'ya gitmesi için gerekli diplomatik seyahat belgelerini Ekvador'un Londra Konsolosu sağlamıştı.

Guardian gazetesine bir mülakat veren Ekvador Cumhurbaşkanı Rafael Correa, Snowden'a yardım etmelerinin bir 'hata' olduğunu söyledi.

Bu aşamada, ülkesinin Snowden'ın yaptığı sığınma başvurusunu değerlendirmediğini belirten Correa, ülkesinin, Snowden'ın Moskova'dan ayrılması için gerekli belgeleri sağlamadığını ve sağlamayacağını da vurguladı.

Correa, "Sığınma hakkı ayrı bir konu, birisinin bir ülkeden diğerine gitmesine yardımcı olmak ayrı bir konu. Ekvador bunu hiçbir zaman yapmadı" dedi.

"Bu kriz bizi çok hazırlıksız bir anda yakaladı. Dışişleri Bakanımız Asya'da, yardımcısı da Çek Cumhuriyeti'ndeydi. Amerika Birleşik Devletleri elçimiz ise İtalya'daydı" diyen Correa "Londra Konsolosumuz, Julian Assange'ın isteğiyle, geçerli olmayan, üst makamlarca onaylanmamış, hatta bilgimiz dâhilinde bile olmayan bir şekilde Snowden'a seyahat belgelerini sağlamıştır" dedi.

Cumhurbaşkanı Correa, Guardian'a verdiği mülakatta, Londra Konsolosu Fidel Narvaez'in gereken şekilde uyarılacağını söyledi ancak bu konuda bir ayrıntı vermedi.

21 ülkeye başvuru

Snowden, Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) pek çok gizli dinleme ve izleme yaptığını gösteren binlerce gizli belgeyi sızdırmıştı.

Edward Snowden, şu ana kadar, aralarında Çin, Fransa, İrlanda ve Venezuela'nın da bulunduğu 21 ülkeye sığınma başvurusunda bulundu. Bu başvuruların çoğu, ilgili büyükelçiliklere gönderilmek üzere, Moskova'nın Şeremetyevo Havalimanı'ndaki Rus yetkililere teslim edildi.

Bu ülkelerden Norveç, Polonya, Almanya, Avusturya, Finlandiya, İspanya ve İsviçre, sığınma başvurusunun 'sadece kendi topraklarında' yapılabileceğini açıkladı.

Moskova'yı ziyaret eden Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro ise, henüz bir sığınma başvurusu almadıklarını söyledi ancak Snowden'ın 'insanlık için çok önemli bir iş yaptığını ve korunmayı hakkettiğini' ifade etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön