HABER

Soğuk ve yağışlı hava uyarısı

İstanbul Valiliği, soğuk ve yağışlı hava nedeniyle bir dizi önlem alındığını bildirdi. Valilik, vatandaşları zorunlu olmadıkça özel araçlarla trafiğe çıkmamaları konusunda uyardı.

İstanbul Valiliği İl Afet Yönetim Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden alınan meteorolojik uyarı raporuna göre, bugün kentin yağışlı havanın etkisi altına gireceği, yarın ve 7 Şubat Salı günü ise kar yağışının etkili olmasının beklendiği bildirildi.

Yağışın günlük yaşam üzerindeki olumsuz etkilerine ilişkin ilgili kurum ve kuruluşların alınacak tedbirler ve yapılacak çalışmalar konusunda uyarıldığı belirtilen açıklamada, İl Afet Yönetim Merkezi'nin, ilgili kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla yarından itibaren, olumsuz havanın kenti terk edeceği ana kadar il genelinde gerekli koordinasyonu ve tedbirlerin uygulanmasını sağlayacağı vurgulandı.

Açıklamada, sağanak yağmur, fırtına ve kar yağışının genel hayatı olumsuz yönde etkilememesi için vatandaşlara şu uyarılarda bulunuldu:

-Gerek kent dokusunun yapısı, gerekse alt yapıdaki aksamalardan dolayı daha önce su baskını ile karşılaşılan bölgelerde dikkatli olunmalı.

-Amatör denizciler, balıkçılar ve özellikle küçük tekneler denize çıkmamalı ve fırtına nedeniyle teknelerin bağlı bulundukları yerlerde gerekli tedbirler alınmalı.

-Fırtınanın etkisiyle birlikte binalardan düşebilecek materyallere karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

-Zorunlu olmadıkça özel araçlarla trafiğe çıkılmamalı, trafiğe çıkıldığı durumda kar lastiği takılmalı ve araçlarda zincir, takoz, çekme halatı bulundurmalı.

-Kural dışı ve trafik seyrini tehlikeye atıcı davranışlardan kaçınılmalı, trafik işaret ve işaretçilerine uymalı.

-Emniyet şeritleri kullanılmamalı.

-Resmi makamlara ait duyurular takip edilmeli.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler