HABER

"Sokak çocuklarının insan olduğunu unutmayın"

Yurt Ay-Der Başkanı Recep Çirik, sokakta çalışmak zorunda kalan çocuklar, sokaklarda yaşanan her türlü tehlikeye, istismara ve şiddete karşı savunmasız durumda olduğunu söyledi.

"Sokak çocuklarının insan olduğunu unutmayın"

AĞRI (İHA) - Ağrı Yetiştirme Yurdundan Ayrılanlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Yurt Ay-Der) Başkanı Recep Çirik, sokakta çalışmak zorunda kalan çocuklar, sokaklarda yaşanan her türlü tehlikeye, istismara ve şiddete karşı savunmasız durumda olduğunu söyledi.

Yurt-Ay Der binasında açıklama yapan Recep Çirik, sokakta çalışan çocukların yaşanan her türlü tehlikeye, istismara ve şiddete karşı savunmasız durumda olduklarını ifade etti. Türkiye'de ve Ağrı'da sevgi ve şefkat ortamından uzak, umutsuzluk içinde büyüyen, madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkanlıkların pençesine düşen, emekleri çalınarak kötüye kullanılan çok sayıda çocuk bulunduğunu dile getiren Çirik, “Geleceğimizi inşa edecek bu çocuklarımıza başta devlet olmak üzere hepimiz sevgi ve şefkat göstererek onlara sahip çıkmalıyız. Çocuğu sokağa iten en önemli faktör aile ve ailenin yaşadığı ekonomik sorunlardır. Ağrı'da işsizlik nedeniyle aileler çocuklarını sokağa çalışmaya göndermeye itmektedir. Bu çocuklar belki de içinde bulundukları zorluğun farkında bile değillerdir. Oyun çağındaki bu çocuklar için her şey bir oyundan ibaret hale bile gelmektedir” dedi.

Sokakta çalışmakta olan çocukları bu duruma iten en önemli sebebin anne ve babaların yeterince çocuklarına sahip çıkmamasından kaynaklandığını vurgulayan Çirik, “Anne baba olgusu yalnızca çocuk dünyaya getirmekten ibaret değildir. Anne baba olmak demek; dünyaya getirdiği varlığı büyüyüp, olgunlaşıp, hayatın içinde kendisine iyi bir yer edinene kadar desteğini esirgememek demektir. Anne baba desteğinden yoksun çocuklar, hayat ağacının dallarından sokağa zamansız düşen güzel meyveler gibidir. Onları toplamak, onları sahiplenmek bir insanlık görevidir” diye konuştu.

Geri Dön