Sokakları müzeye çevirdiler

Büyük Britanya'da vatandaşları müzelere çekebilmek amacıyla ilginç bir proje düzenlendi.

Sokakları müzeye çevirdiler

"Sanat Her Yerde" (Art everywhere) projesiyle İngiltere'nin en önemli sanat eserleri iki haftalığına afişlerle sokaklara taşındı.

Alışveriş yaparken, işe giderken ya da otobüs beklerken... Her yerde, reklam da olsa, sanat eserleri görmeniz mümkün. Panolarda reklam yerine sanat eserleri boy gösteriyor. İngiltere'yi bir açık hava sergisine dönüştürme fikri, işletmeci Richard Reed'e ait.

Richard Reed, fikrini şu sözlerle açıklıyor: "Londra'da işe oldukça karanlık sokaklardan geçerek gittim. Ancak bir gün biri, çok güzel bir resim astı, sadece güzel olduğu için. Bu beni her sabah keyiflendirdi ve bu her yerde yapılırsa harika olur diye düşündüm."

Açık havada sergilenen eserler, sanat eleştirmenleri tarafından seçilmedi. Son altı yüzyıla ait İngiliz sanat eserleri, internet kullanıcıları tarafından belirlendi. 57 eserin basıldığı proje, en yüksek ücretin 5 euro olduğu Crowdfunding ile finanse edildi. Bilbordlar ise reklamcılar tarafından iki haftalığına ücretsiz verildi.

Art Fund'dan Stephan Deuchar, "Orijinalleri olmasa da bu bir adım. Bu proje, müze ve sanat için önemli bir reklam. Bu afişler hiçkimseyi müzeye çekmese, çok şaşırırım. Kesin bunu sağlayacak" diyor.

Organizasyonun tekrarı isteniyorPop-Art'ın ünlü temsilcilerinden Sir Peter Blake de "Sanat Her Yerde" projesinin sanata olan ilgiyi artırmasını umut ediyor. Sir Peter Blake, "İnsanların orijinal eserlerimi görmeleri daha çok hoşuma giderdi ama belki bunu gördüklerinde, gerçeğinin nerede olduğunu merak ederler. Gerçeği kadar iyi değil ama idare eder" diyor.

Sanatçının, 1967 tarihli Beatles kapağı da afişler arasında yerini aldı. Bu eserlerle ilgili daha fazla bilgiye bir akıllı telefon uygulaması üzerinden ulaşmak mümkün.

Tüm İngiltere'de insanlar fotoğraf arayışında. İnternette fotoğraf galerileri oluşturulup, Facebook ve Twitter üzerinden yayılıyor.

Nitekim resimler çok da kolay göze çarpmıyor. Müzenin dışında, şehrin içinde bir nebze kayboluyorlar. Organizatörler yeniden bir tekrarının yapılmasını umuyorlar.

© Deutsche Welle TürkçeDW/JL/GA/EC/NH

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler