HABER

Sol kulakla müzik, sağ kulakla konuşma

Her iki kulağın sesi aynı ölçüde algıladığına yönelik inanış bilim adamları tarafından çürütüldü. Araştırmaların sonucuna göre; sol kulak müziği, sağ kulak ise konuşmayı daha iyi algılıyor ve her iki kulak da sesi farklı ölçüde duyuyor. ABD'nin Kaliforniya Üniversitesi'nde bebeklerin sesleri nasıl algıladığına yönelik yapılan araştırmalar sırasında, kulakların, çeşitli sesleri farklı duyduğu saptandı.

Sol kulakla müzik, sağ kulakla konuşma

Bugüne kadar yapılan araştırmalarda insan beyninin sağ ve sol lobunun sesleri farklı algıladığı saptanmış ancak bu seslerin hangi türler olduğu konusuna açıklık getirilememişti. Son araştırma bu duruma bir açıklık getirdi.

BEBEKLERİN SES TİTREŞİMLERİNİ NASIL ALGILADIĞI ÖLÇÜLDÜ

Buna göre insanın sol kulağı müziği sağ kulak ise konuşmayı diğerine göre daha iyi duyuyor. Bilim adamları bunun için 3 bin yeni doğan bebekte duyum testi yaptılar. Bebeklerin başına, iç kulaklarının algılayabileceği küçük vericiler takan araştırmacılar, ses titreşimlerinin bebeklerin beyinlerinde nasıl algılandığını ölçtüler. Bu ölçümler sonucunda sol kulağın müziği sağ kulağın ise konuşma türü sesleri daha iyi algıladığını tespit ettiler. Bilim adamları bu yeni bulguyu yeni doğanlar ve yetişkinlerdeki duyma kaybını ortadan kaldırmak için yeni yöntemlerin bulunması için çok önemli bir adım olarak görüyorlar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler