HABER

Sol parti ve sendikalardan İsrail'e tepki

ORDU (İHA) - Ordu'da, sol görüşlü, sosyalist parti ve sendikalar, İsrail'in Gazze kentine yaptığı saldırıyı basın açıklamasıyla kınadı.

Emek Partisi öncülüğünde Şadırvan'da gerçekleştirilen TKP, KESK, CHP ve ÖDP'nin destek verdiği basın açıklamasına katılan bir grup İsrail'i sloganlarla protesto etti. Pankartlar açan grup, 'Katil İsrail Filistin'den Defol', 'Filistin Halkı Yalnız Değildir' şeklinde sloganlar attı. Emek Partisi İl Başkanı Coşkun Özbucak, Gazze'de meydana gelen saldırının 'Filistin sorunu' değil 'Ortadoğu sorunu' olduğunu söyledi. İsrail'in saldırısını 'katliam' olarak değerlendiren Özbucak, "Irak ve Afganistan işgali, İran'a yapılan tehdit ve baskılar, Filistin'deki katliam hepsi ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesi'nin birer parçalarıdır. Yapılmak istenen Ortadoğu'yu kan ve gözyaşına boğmak, Ortadoğu'nun tüm zenginliklerini sömürmektir. Sorun Filistin sorunu değil, Ortadoğu sorunudur" dedi.

Siyasilerin İsrail saldırılarını sıradan kınamalarla geçiştirdiğini belirten Özbucak, zamanın kınama değil tavır koyma zamanı olduğunu söyledi. Öncelikle İsrail ve ABD ile tüm askeri ve diplomatik ilişkilerin kesilmesi gerektiğini anlatan Özbucak, şöyle konuştu: "İkili anlaşmalar iptal edilmeli, büyükelçiler geri çağırılmalı. Saldırılar durmadan, Filistin toprakları terk edilmeden, Filistin halkının zararları karşılanmadan bir daha İsrail ile görüşülmemelidir. Filistin halkının kanının dökülmesinde,
yapılan saldırılarda işbirlikçilerinde payı var. Yüreğimiz, duygu ve düşüncelerimiz Filistin halkının yanındadır. Artık Ortadoğu'da kan akmasın, artık gözyaşı dökülmesin. Halklar emperyalist boyunduruktan kurtulsun, barış ve kardeşlik içinde yaşasın."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön