Sömestr kampları çocuk ve gençleri bekliyor

Yarı yıl tatilinin başlayacağı 17 Ocak'tan itibaren Türkiye'nin çeşitli kentlerinde düzenlenecek kamplarla çocuk ve gençler dinlenirken eğlenme imkanı da bulacak - Katılımcılar, ilgi alanlarına yönelik kamplarda doğayı tanıyacak, köy yaşamına tanık olabilecek, yoga yapıp kayak ya da snowboard öğrenebilecek, astronot simülatörü kullanıp roket inşa edecek ya da kodlama öğrenip üç boyutlu yazıcılarla tasarım yapabilecek - Kamplardan bazıları ebeveynlere de ev sahipliği yaparak, anne ve babaların sömestr tatilinde çocuklarıyla eğlenceli zaman geçirmelerine imkan sağlayacak

İSTANBUL (AA) - GÜÇ GÖNEL SAĞIROĞLU - Sömestr tatilinde düzenlenen kamplar, ilgi alanlarına göre çocuk ve gençlerin dinlenirken yepyeni tecrübeler edinmelerini de sağlayacak.

Yarı yıl tatilinin başlayacağı 17 Ocak'tan itibaren Türkiye'nin çeşitli kentlerinde farklı ilgi alanlarına yönelik çocuk ve gençlik kampları düzenlenecek. Bazı kamp organizasyonları, sadece çocuklarına değil, ebeveynlerine de ev sahipliği yapacak.

Katılımcılar, seçim yaptıkları kamp organizasyonunun türüne göre, doğada gezintiye çıkabilecek, kırsal alanda köy yaşamına tanık olabilecek, yoga yapıp kayak ya da snowboard öğrenebilecek, astronot simülatörü kullanıp roket inşa edecek ya da kodlama öğrenip üç boyutlu yazıcılarla tasarım yapabilecek.

- Kış koşullarında hayatta kalma eğitimi

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, AKUT'un "Doğada Yaşam Sömestr Kış ve Kayak Kampı"na, 8-12 ve 13-16 yaş gruplarında çocuk ve gençler katılabilecek. Kamp, Kars Sarıkamış'ta, öğrenciler için özel olarak hazırlanan Kayı Oba Villaları'nda gerçekleştirilecek.

Kampta öğrencilere ip sistemleri, doğada yön bulma, gece yürüyüşü, kış koşullarında hayatta kalma, iglo ve kar mağarası yapma, kayak ve snowboard eğitimi verilecek. Katılımcılara kayak, baton, kayak botu, kask gibi malzemeler de ücretsiz olarak dağıtılacak.

19-24 Ocak ve 26-31 Ocak tarihleri arasında iki dönem halinde gerçekleştirilecek kampa son başvuru tarihi 13 Ocak.

- Aileler ve çocukları için uzay kampı

İzmir'deki Ege Serbest Bölge AŞ (ESBAŞ) tarafından işletilen Aile-Çocuk Uzay Kampı'na, 7-10 yaş grubundaki çocuklar ebeveynleriyle katılabilecek.

17-19 ve 24-26 Ocak tarihlerinde iki dönem halinde düzenlenecek kampta gerçek uzay mekiği görevlerinde yapılan çalışmalar canlandırılacak. Bu aktivitede her takım üyesine, uzay mekiği Discovery'de komutan, uzay istasyonu modüllerinde uçuş mühendisi ve yer kontrol merkezinde uçuş yöneticisi gibi görevler verilecek. Eğer bir takım üyesi görevini ihmal ederse bu tüm uçuş görevinin başarısız olmasına neden olabilecek. Bu sayede program katılımcıları, bilgiyi paylaşma ve takım halinde başarıya ulaşmanın ne kadar önemli olduğunu öğrenecek.

Kamp sırasında katılımcılar astronot simülatörünü kullanacak, tek kademeli model roket yaparak fırlatacak, astronot kıyafetlerinin tanıyacak, sanal Mars gezisine katılabilecek.

- Kaz Dağları'nda doğayla iç içe tatil

Oyun Kampta tarafından düzenlenen Kazdağları Doğa Kampı, 18-20, 21-23 ve 24-26 Ocak tarihlerinde üç dönem halinde gerçekleştirilecek. Oksijen yoğunluğuyla dünyanın sayılı bölgelerinden olan Kazdağları'nın doğal ortamında gerçekleştirilecek kampa çocuklar aileleriyle katılabilecek.

Doğa yürüyüşleri ve sanat atölyelerinin gerçekleştirileceği kampa katılan çocuklar, köy gezisiyle kırsal yaşamı yakından gözlemleyebilecek.

- Uludağ'da kayak ve snowboard kampı

Geleceğin Yıldızları tarafından düzenlenen kayak ve snowboard kampı, 24-29 Ocak tarihlerinde yapılacak.

Kampçılar oluşturulacak başlangıç, orta, ileri ve yarışmacı düzeydeki eğitim gruplarında, kayak kampı eğitim koordinatörü Sacit Eroğlu yönetiminde, günde 4 saat eğitim alacak. Katılımcılar kayak eğitimleri dışındaki zamanlarda koçlarıyla özel kamp oyunları ve eğlenceli aktivitelere katılabilecek.

- Çocuklar için yoga kampı

"Hayal Eden Çocuk Yoga ve Sanat Kampı", 20-24 Ocak tarihlerinde Muğla'nın Datça ilçesine bağlı Hayıtbükü mevkisinde gerçekleştirilecek.

10-12 yaş grubundaki çocukların aileleriyle katılabileceği kampta katılımcılar yoga yapacak, iplerle mandala yapımı, doğaçlama resim, seramik atölyesi gibi etkinliklere katılacak.

Çocuklar ayrıca farkındalık, güven, dikkat, odaklanma ve hayal yeteneklerini geliştirecek oyunlarla zamanlarını geçirebilecek.

- Kars'ta ekolojik tatil, Antalya'da tarihe yolculuk

Kampa Gidelim mi Baba adlı organizasyon tarafından 19-24 Ocak tarihlerinde Kars Boğatepe köyü, Çıldır Gölü, Ani Harabeleri Çocuk Kampı düzenlenecek.

2 bin 667 metre rakımdaki Boğatepe köyünde gerçekleştirilecek kampa katılanlar, köy halkının hayatına konuk olacak, onlarla çalışıp birlikte yemek yiyecek. Köy evlerinde konaklayacak misafirler, kamp sırasında saatli programlarla da sınırlandırılmayacak.

Aynı organizasyon 18-21 Ocak 2020 Likya Yolu Çocuk Kampı'na da ev sahipliği yapacak. Antalya'nın Kemer ilçesinde gerçekleştirilecek kampa 6 yaşından itibaren çocuklar aileleriyle katılabilecek. Katılımcılar kamp süresince tarihi Likya yolunda zaman zaman doğa içinde yürüyecek, zaman zaman da bisiklete binecek.

Tahtalı Dağı'na teleferikle çıkma imkanı da bulacak katılımcılar, konakladıkları sürede Phaselis ve Olympos antik kentleri ile Yanartaş'ı da ziyaret edebilecek.

- Sömestrde maker kampı

İstanbul'daki Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü'nde konaklamalı gerçekleşecek Sömestr Maker Kampı'na ise liseli gençler katılabilecek.

Bu yılki teması "müzik ve ışık" olarak belirlenen kamp, 27-31 Ocak tarihlerinde yapılacak. Katılımcı gençler kamp sırasında farklı elektronik kartları kullanarak kodlamayı ve kullanmayı, bilgisayar ortamında çizim yapmayı, lazer kesici ve 3D yazıcı kullanarak tasarımlarını üretmeyi, elektronik devre çizimi ve prototiplemeye kadar geniş bir programı proje odaklı deneyimleme fırsatı bulacak. Pratik ve uygulama ağırlıklı eğitimler sırasında kullanılacak eğitim kitleri ve üretilen projeler, katılımcılarda kalacak.

Katılımcılar, eğitimlerden kalan zamanlarda sosyal ve spor aktiviteleri için de zaman bulabilecek.