Son Atatürk Sümer Ezgü

Son Atatürk Sümer Ezgü

İstanbul (AA)- Atatürk'ü, Türk Halk Müziği sanatçısı Sümer Ezgü'nun canlandırıldığı "Sarı Zeybek" isimli kısa film belgeselinin çekimleri tamamlandı.

İŞTE FİLMDEN ÇARPICI KARELER

Belgeselin yapımcılığını üstelenen JOY PR Yapımdan yapılan açıklamada, hazırlık çalışmaları 4 ay önce başlayan projenin tamamlandığı ve 19 Mayıs'ta belgeselin gösterime gireceği bildirildi. Kurtuluş mücadelesinin büyük önderi Atatürk'ün, Cumhuriyet'i kurarak modern bir Türkiye'yi inşa ettiği ve onu modern bir dünya ile buluşturacak yeni hedeflere yönelttiği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

"Atatürk, bir taraftan muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma hedefini yeni Türkiye'nin önüne koyarken, aynı zamanda kendi kültürel değerlerimize bağlı kalmanın faziletine işaret etti. 'Sarı Zeybek' belgeseli, bir ayağı kendi kültürel köklerimizde, bir ayağı evrensel değerlere basan Atatürk'ün modern Cumhuriyet rüyasını günümüze taşıyan önemli bir belgeseldir. Atatürk'ün vefatından 8 ay önce Bursa'da yaktığı bu ışık, günümüz Türkiyesinde yaşanan kimlik savrulmalarından kurtuluşun da ışığı olacaktır. Atatürk, 1938'de Bursa tarihi belediye sarayında, uygar dünyanın salon dansı olan valsin tam ortasında zeybek çaldırarak ve bizzat kendisi zeybek oynayarak hem Türk'ün salon dansının zeybek olduğuna işaret etmiş, hem de gelecek kuşaklara kültürel mirasımızın mesajını vermiştir."

"Sarı Zeybek" kısa film belgeselinin Türkiye Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Başkanı Hasan Ekşi öncülüğünde gerçekleştirildiği kaydedilen açıklamada, projenin ana sponsorluğunu ve ev sahipliğini Bursa Büyükşehir Belediyesinin yaptığı, AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Ocaktan'ın da projenin Bursa'da gerçekleştirilmesi için katkıları olduğu ifade edildi. Açıklamada, yapımcılığını JOY PR Yapım adına Yasemin Nak'ın üstlendiği belgeselin organizatörlüğünü Arif Ekşi'nin, yönetmenliğini Biray Dalkıran'ın, görüntü yönetmenliğini Aşkın Sağıroğlu'nun yaptığı, özgün senaryosunu Ömer Lütfü Mete'nin yazdığı, müzik yönetmenliğini ise aynı zamanda belgeselde Atatürk'ü canlandıran Türk Halk Müziği sanatçısı Sümer Ezgü'nün yaptığı belirtildi. Belgeselin kostümlerini Faruk Saraç'ın hazırladığı, proje danışmanlığını da İlknur Güntürk Kalıpçı ve Sepron firmasının yaptığı bildirilen açıklamada, belgeselde yaklaşık 60 kişinin rol aldığı ifade edildi.

"Sarı Zeybek" kısa film belgeseli ile birçok ilke de imza atıldığı belirtilen açıklamada, ilk defa Atatürk'ün hayatından Türk sanatı ile ilgili bir kesitin kısa film belgeseli olarak canlandırıldığı kaydedildi. Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe'nin de ilk defa Atatürk belgeselinde yer aldığı vurgulanan açıklamada, makyöz Derya Ergün ve Ahsen Gülkaya'nın Türkiye'de ilk defa "Gel 10 Silicone" yöntemi ile Atatürk maskesini yaptığı belirtildi. Açıklamada, çekimler için 2 Atatürk maskesi yapıldığı ve Atatürk'ü canlandıran Sümer Ezgü'nün makyajının yaklaşık 5 saat sürdüğü ifade edildi. Hazırlık aşaması 4 ay, çekimleri 2 günde tamamlanan 6 dakikalık belgeselde, araştırmacı Ercan Çitlioğlu'nun da rol aldığı anlatılan açıklamada, 1938 yılında baloda giyilen orijinal kıyafetlerin de Bursa Osman Gazi Kız Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlandığı kaydedildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler