HABER

Son dakika! ABD Kongre Binası kapatıldı

Son dakika! ABD Kongre Binası kapatıldı

ABD Kongre Binası güvenlik tehdidi nedeniyle giriş ve çıkışlara kapatıldı. Güvenlik önlemlerinin artırıldığı alanda binanın çevresindeki bir çadırda çıkan yangından dolayı dumanlar olduğu gözlemlendi. Yangının söndürülmesiyle yerleşkede hayat normale döndü.

ABD Kongre binasında, "dış güvenlik tehdidi" nedeniyle alarm verildi ve yerleşkedeki tüm binalara giriş çıkışlar durduruldu. Amerikalı Kongre muhabirlerinin aktardığına göre, Kongre binasındaki kişilere binadan ayrılmamaları için alarm verildi.

Kongre binası yönetiminden daha sonra yapılan açıklamada, "Bir dış güvenlik tehdidi nedeniyle yerleşkedeki tüm binalara giriş ve çıkışlar durdurulmuştur." ifadesi kullanıldı.

Joe Biden'ın yemin töreni için hazırlıkların yapıldığı alan da tehdit nedeniyle tahliye edildi. Biden'ın yemin töreni için yapılan provalar da yarıda kesildi.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, Kongre binasına yakın bir bölgeden dumanların yükseldiği görüldü. Yangının söndürülmesinin ardından Kongre yerleşkesinde durum normale döndü.

WASHINGTON İTFAİYESİNDEN AÇIKLAMA

Söz konusu olaya ilişkin Washington DC İtfaiyesinin Twitter hesabından açıklama yapıldı.

Kongreye yakın bir alanda yangın çıktığı belirtilen açıklamada, yangının kontrol altına alındığı, olayda yaralanan olmadığı kaydedildi. Açıklamada, "Birçok yerden görülen dumanların nedeni bu yangındır." ifadesine yer verildi.

Amerikan basınına konuşan bazı yetkililer de yangının Kongre binası için tehdit oluşturmadığını belirtti.

BİNAYI BASMIŞLARDI

Donald Trump yanlıları 6 Ocak'ta Kongre binasını basmıştı. ABD Kongresinde 6 Ocak'ta yaşanan baskında 1'i polis 5 kişi hayatını kaybetmiş, onlarca kişi de yaralanmıştı. FBI'ın devam eden soruşturma sürecinde en az 160 kişiye karşı dava açıldığı bildirilmişti.

Demokratların "isyana teşvik"le suçladığı ABD Başkanı Donald Trump'a yönelik azil maddesi, Temsilciler Meclisindeki oylamada kabul edilmişti. Trump'ın Kongre olayları kapsamında suçlu olup olmadığına Senatoda yapılacak oylamada karar verilecek. (AA)

Geri Dön