HABER

Son dakika | Azerbaycan'ın Tahran Büyükelçiliğine silahlı saldırı! Can kaybı ve yaralılar var... Görüntüler ortaya çıktı: Güvenlik görevlileri böyle mücadele etmiş!

Son dakika haberi: Azerbaycan'ın İran'ın başkenti Tahran'daki büyükelçiliğine silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 1 kişi yaşamını yitirdi, 2 kişi ise yaralandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin saldırıyı en güçlü şekilde kınadığını dile getirip "Azerbaycan hiçbir zaman hiçbir yerde yalnız değildir" dedi. Saldırgan yakalandı, ilk ifadesi ortaya çıktı. Ayrıca saldırı anı kameraya yansıdı. Görüntülerde güvenlik görevlilerinin saldırganı engellemek için mücadele ettiği görüldü.

Son dakika haberi: Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Tahran'da bir kişinin yaşamını yitirdiği silahlı gelişmeyi duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Tahran'daki Azerbaycan Büyükelçiliğine Bakü saatiyle 08.30 sıralarında silahlı saldırı düzenlendi. Saldırı Kalaşnikof otomatik silahla düzenlendi ve güvenlik noktasına ateş açıldı.

Başlıksız-3

CAN KAYBI VE YARALILAR VAR

Saldırıda güvenlik şefi Orhan Askerov yaşamını yitirdi.

Başlıksız-1

2 güvenlik görevlisi ise saldırıyı önlemeye çalışırken yaralandı. Yaralıların durumunun iyi olduğu belirtildi.

Açıklamada olayın soruşturulduğu ifade edildi.

SALDIRGAN YAKALANDI! ARACIYLA PUSU KURMUŞ

Tahran Emniyet Müdürü Hüseyin Rahimi yaptığı açıklamada, Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliğini hedef alan saldırganın yakalandığını söyledi. Rahimi aracıyla pusu kuran 50 yaşlarındaki saldırganın büyükelçilik çalışanının aracıyla büyükelçilik binasına girişi sırasında kalaşnikof otomatik silahıyla hızlı bir şekilde binaya girdiği ve etrafa ateş etmeye başladığını aktardı.

İLK İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Rahimi, saldırganın ilk ifadesinde saldırıyı kişisel nedenlerden dolayı gerçekleştirdiğini belirtti.

AZERBAYCAN TAHRAN BÜYÜKELÇİLİĞİNİ TAHLİYE EDECEK

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ayhan Hacızade, saldırıyla ilgili gazetecilere açıklama yaptı.

Saldırıyla ilgili araştırmaların sürdüğünü belirten Hacızade, "Bu hain saldırıyı en güçlü şekilde kınıyoruz. Saldırganın ve azmettiricilerin belirlenmesi için İran hükümetinin gerekli adımların atmasını talep ediyoruz. Her devlet, ülkesindeki büyükelçiliklerin güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Azerbaycan hükümeti, Tahran Büyükelçiliğini kısa sürede tahliye etmeyi planlıyor." diye konuştu.

Hacızade, şehit güvenlik amirinin aile ve yakınlarına taziye dileklerini ileterek "Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov'la telefonda görüştü. Çavuşoğlu, bu hain saldırıyı en güçlü şekilde kınadığını belirtti." ifadelerini kullandı.

ALİYEV: TERÖR SALDIRISININ İVEDİLİKLE ARAŞTIRILMASINI TALEP EDİYORUZ

Saldırıyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev şu ifadeleri kullandı:

"Bugün Tahran'daki büyükelçiliğimize düzenlenen terör saldırısını kınıyorum. Elçiliği ve personeli korumaya çalışırken hayatını kaybeden Orhan Askerov'un ailesi ve yakınlarına derin üzüntüyle başsağlığı diliyorum. Terör saldırısının ivedilikle araştırılmasını ve teröristlerin cezalandırılmasını talep ediyoruz. Diplomatik temsilciliklere karşı terör saldırısı kabul edilemez."

SALDIRI ANI KAMERADA

Saldırganın Büyükelçilik binasına düzenlediği Kalaşnikoflu saldırı anının görüntüleri güvenlik kamerasına yansıdı.

1

Görüntülerde saldırganın içeri girerek etraftakilere ateş açtığı, bu sırada görevlilerin saldırganı engellemek amacıyla mücadele ettiği anlar yer aldı.

2

TÜRKİYE'DEN İLK TEPKİ

Dışişleri Bakanlığından yapılan bilgilendirmeye göre, Bakan Çavuşoğlu, Azerbaycanlı mevkidaşı Bayramov ile telefonda görüştü.

Bakan Çavuşoğlu, Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliğine yapılan hain saldırıyı en güçlü şekilde kınarken "Can Azerbaycan’ın her daim yanında olduklarını" vurguladı.

Çavuşoğlu, saldırıda hayatını kaybeden Büyükelçilik görevlisi için başsağlığı, yaralılara acil şifa diledi.

"AZERBAYCAN, HİÇBİR ZAMAN YALNIZ DEĞİLDİR"

Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda da "Can Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliğine yapılan hain saldırıyı lanetliyorum. Şehit kardeşimize Allah’tan rahmet, yakınları ile Azerbaycan halkına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyorum. Azerbaycan, hiçbir zaman yalnız değildir." ifadelerini kullandı.

af654d647f236de21a8fcaa32ac69da8

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı'nca, Azerbaycan'ın Tahran Büyükelçiliği'ne düzenlenen saldırıya ilişkin yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği’ne bu sabah düzenlenen silahlı saldırıyı lanetliyoruz. Bu saldırıda hayatını kaybeden Büyükelçilik personeline Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Geçmişte benzer saldırılara maruz kalmış olan Türkiye, Azerbaycan halkının acısını derinden paylaşmaktadır. Bu alçak saldırının sorumlularının derhal bulunarak adalete teslim edilmeleri ve tekrarının yaşanmaması için gerekli tüm önlemlerin alınması büyük önem taşımaktadır. Kardeş Azerbaycan asla yalnız değildir. Azerbaycan’a desteğimiz her zaman olduğu gibi bundan sonra da kesintisiz devam edecektir."

ÇAVUŞOĞLU: SON ZAMANLARDA SALDIRILAR ARTTI

Çavuşoğlu, A Haber'e bağlanarak önemli açıklamalarda bulundu. 'Taziyelerimizi ilettik' diyen Bakan Çavuşoğlu, son zamanlarda Azerbaycan misyonlarına saldırıların arttığını vurguladı. Ermenilerin Londra'da da Azerbaycan büyükelçiliğine saldırıda bulunduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu, "Elimizden geldiği kadar kardeş Azerbaycan'a desteğimizi sürdüreceğiz. Azerbaycan hiçbir zaman hiçbir yerde yalnız değildir" dedi.

Çavuşoğlu "Saldırının arkasında gerçekler ortaya çıkarılmalı" ifadelerini kullandı.

(AA-İHA-DHA)

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler