Son dakika: Bakan Çavuşoğlu'ndan ABD'ye sert tepki!

Son dakika haberine göre Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Batı Şeria'daki İsrail yerleşimleri kararına sosyal medyadan yaptığı açıklamayla sert tepki gösterdi. Öte yandan BM, işgal altında olan Filistin topraklarındaki yahudi yerleşim yerlerinin "uluslararası hukukun ihlali" olduğunu yineledi.

Son dakika: Bakan Çavuşoğlu'ndan ABD'ye sert tepki!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Hiçbir ülke uluslararası hukukun üstünde değildir. Ben yaptım oldu anlayışıyla yapılan açıklamaların da uluslararası hukuk bakımından hiçbir geçerliliği olmayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

BİR AÇIKLAMA DA DIŞİŞLERİ'NDEN

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin kararına ilişkin "İsrail'in yasa dışı eylemlerini meşrulaştırmaya yönelik pervasız tutumunun yeni örneği." açıklamasını yaptı.

BM: ULUSLARARASI HUKUK İHLALİ

Öte yandan BM, işgal altında olan Filistin topraklarındaki yahudi yerleşim yerlerinin "uluslararası hukukun ihlali" olduğunu yineledi.

ABD'NİN BATI ŞERİA KARARINI MIKE POMPEO DUYURMUŞTU

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, dün gece, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Yahudi yerleşim birimlerini artık yasa dışı olarak görmediklerini duyurmuştu.

Donald Trump yönetimi olarak, Batı Şeria'da yer alan Yahudi yerleşim birimlerine yönelik Barack Obama dönemindeki politikayı değiştirdiklerini belirten Pompeo, ABD'nin Batı Şeria'daki gelişmelerle ilgili uzun yıllardır sürdürdüğü yaklaşımın, barışın sağlanmasında işe yaramadığını savunmuştu.

Pompeo, 39. ABD Başkanı Jimmy Carter yönetiminin, 1978'de, İsrail'in sivil yerleşim girişimlerinin uluslararası hukuka uygun olmadığını savunduğunu ancak 40. ABD Başkanı Ronald Reagan yönetiminin ise buna karşı çıktığını hatırlatmıştı.

Kaynak: AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
Her konuda açıklama yapan başkanımız sayın İmamoğlundan da iki kelime bekliyoruz
@harun_uludag_1999 işte sizin kafa bu kadar çalışıyor. bir şehrin belediye başkanı ile abd nin dış işleri bakanını kıyaslayacak kadar.
@harun_uludag_1999 imam oğlunda ne açıklaması bekliyorsunuz ERMENİ SOYKIRIM TASARISINI KABUL EDEN ERMENİ SOYKIRIM ANITI DİKEN FİLİSTİN DEĞİL MİYDİ FİLİSTİN İSRAİL BİZE NE Kİ BİZ KENDİ DERDİMİZE BAKALIM
imam oğlu onların adami
abd ye israile sonsuz hizmet eden siz degilmisiniz. gecim bu ayaklari millet yemiyor artik.
haklısın. ama o günler geride ve geçmişte kaldı.
hep sert tepki gösteriyoruz.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler