Son dakika! Bakan Gül açıkladı: Duruşmalar 30 Nisan'a kadar ertelendi

Son dakika haberine göre Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yargıda alınan koronavirüs önlemleri kapsamında duruşmaların 30 Nisan'a kadar ertelendiğini açıkladı. Öte yandan Adalet Bakanlığı, koronavirüs nedeniyle daha önce cezaevlerinde alınan tedbirlerin süresini Koronavirüs Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri kapsamında 28 Mart'ta iki hafta daha uzatmıştı.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, koronavirüs önlemleri ile ilgili açıklama yaptı. Bakan Gül, alınan önlemler doğrultusunda duruşmaların 30 Nisan'a kadar ertelendiğini açıkladı.

Bakan Gül'ün açıklamasından satır başları:

"Tutuklu ve hükümlülerin görüntülü görüşme yapabilmesi için çalışmalar başlatılmıştır.

HSK'nın kararıyla avukat ya da tarafların mahkemeye de gelmesine gerek kalmaksızın bu konuda tedbirlerin alınması kararı alınmıştır. 30 Nisan'a kadar duruşmalar ertelenmiştir.

Avukatlara CMK alacaklarının 6 Nisan'a kadar tüm alacaklarının ödenmesi için karar alınmıştır.

'ADALETİN İZLASYONU OLMAZ'

Bir mağduriyeti olan vatandaşlarımız için adaletin kapısı kapatılmamıştır. Adaletin izolasyonu olmaz. Sosyal mesafeyi koruyacağız ama adaletle aramıza mesafe koymayacağız.

Bu sıradışı süreci fırsata çevirmek isteyenlerin karşısında hukuk vardır, olmaya da devam etmektedir.

Başsavcılıklarca son iki haftada 58 ilde 459 kişi hakkında soruşturma başlatıldı. Sosyal medyadaki paylaşımlarla ilgili 385, yaşlı vatandaşlarımıza rencide edici davranışlarla ilgili 8 kişi hakkında soruşturma işlemi yapılmıştır.

Sağlık çalışanlarımıza karşı milletimizin büyük bir desteği bulunmaktadır ancak münferit de olsa bazı olayların böyle bir dönemde bile olduğunu görmekteyiz. Gerekli koruma tedbirleri yargı mensupları tarafından gecikmeden uygulanıyor. Bu tarz olayları şiddetle kınıyorum. Olayların takipçisi olacağım.

CEZAEVİ PERSONELLERİYLE İLGİLİ ÖNEMLİ KARAR

Bugünden itibaren cezaevlerinde görev yapan personel, belirlenen süreler sonunda evlerine gönderilmeyecek, izole edilen yerlerde kalacak.

ADALET BAKANLIĞI CEZAEVLERİNDEKİ KORONAVİRÜS TEDBİRLERİNİ İKİ HAFTA DAHA UZATMIŞTI

Adalet Bakanlığı'nın 28 Mart'ta aldığı karar doğrultusunda, açık ve kapalı ceza infaz kurumlarındaki avukat ziyareti dahil bütün görüşler, açık ceza infaz kurumlarında kalanların özel izin hakları, hastalık ve güvenlik durumları dışında bir ceza infaz kurumundan başka kuruma yapılan nakiller, hükümlülerin kurum dışı çalışma, lokanta, sosyal tesis, dış kantin gibi işyurdu faaliyetleri iki hafta daha ertelenmişti.

Ayrıca, birden fazla koğuşla birlikte yapılan faaliyetlerin, ceza infaz kurumlarındaki ve çocuk eğitim evlerindeki aile görüşme odalarının kullanımının, ceza infaz kurumlarında anneleriyle birlikte kalan 0-6 yaş grubu çocukların kreşe ve ana okuluna gitmeleri ile çocukların dışarıdaki ebeveynleri ya da yakınlarına teslim edilmesi uygulamasının ertelenmesine ilişkin süreler de iki hafta daha uzatılmıştı.

Tedbirler çerçevesinde tutuklu ve hükümlü yakınlarının zorunlu durumlarda ziyaretlerini başsavcılık kararıyla yapabileceği, avukatların zorunlu durumlarda maske ve eldiven takarak kapalı görüş gerçekleştirebileceği belirtilmişti.

BAKAN GÜL TEDBİRLERİ İLK KEZ 13 MART'TA AÇIKLAMIŞTI

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, söz konusu tedbirleri ilk kez 13 Mart'ta katıldığı Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından kamuoyuna açıklamıştı.


Diğer Haberler