Son dakika! Bakan Pakdemirli: Karadeniz'deki yangınlar kontrol altına alındı

Son dakika haberine göre Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Karadeniz Bölgesindeki tüm yangınların kontrol altına alındığını bildirdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Karadeniz’deki yangınlar hakkında açıklama yaptı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Karadeniz Bölgesi'ndeki tüm yangınların kontrol altına alındığını bildirdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Çalışmaları bizzat yerinde inceledik ve koordine ettik.

Dün gece bir yangın daha çıktı Maçka ama gece boyu çalışmalarla söndürüldü. Ortahisar ve Vakfıkebir’de de küçük çaplı yangınlar çıktı ya söndürüldü ya da kontrol altında.

170 km’ye varan rüzgarla, meteorolojik koşulların tamamen aleyhimizde olması, nemin mevsim normallerinin çok çok altında olması ve arazi koşullarının zorluğu sebebiyle yangınla mücadele eden ekiplerimiz 65 saatin sonunda şu anda soğutma faaliyetlerine geçtiler.

11 noktada soğutma faaliyeti devam ediyor. Tüm yangınlarımız ya söndürüldü ya da kontrol altında.

Bu saat itibariyle Karadeniz illerinde yangınlarımız tamamına erdirilmiştir. Ekiplerimiz ihtiyaten bu konuyu izlenmeye devam edecekler.

Toplamda 280 hektar bir alan zarar görmüş görünüyor bunu kabaca 10 hektarı fındıklık.

NE OLMUŞTU?

Doğu Karadeniz Bölgesinde son 3 gün içinde 50’den fazla orman yangını çıkmış; Trabzon, Gümüşhane, Ordu, Giresun, Rize ve Artvin’de yaşanan orman yangınları yüzlerce hektarlık ormanlık alan ile fındık bahçelerini küle çevirmişti. Trabzon’da da bazı ev, ahır ve barakalar yangından zarar görmüştü.