HABER

Son Dakika: Bayilerden aldıkları yeni araçları stoklayanlarla ilgili soruşturma

Son dakika haberine göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bayilerden yeni araçları toplayarak tekel oluşturdukları ve araç fiyatlarındaki artışı etkiledikleri iddia edilen şüpheliler hakkında resen soruşturma başlattı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, son günlerde gündem olan araç stokçuları hakkında soruşturma başlattı.

BELGE VE BİLGİLER İSTENECEK

Araç fiyatlarında meydana gelen fahiş fiyat artışının önlenebilmesine yönelik çalışma başlatan başsavcılık, araç bayilerinden ÖTV indirimi yapılan döneme ait gerçekleşen araç satış proforma belgeleri ve satılan araçların alıcılarının kimlik bilgileri ile bu şahıslara ait Noterler Birliği'nden araç alım satım vekaletnamelerini isteyecek.

Başsavcılık, Trafik Tescil Şube Müdürlüğünden bahse konu araçların kimler tarafından alındığı bilgilerini temin edecek.

Bayiler tarafından şirketlere yapılan satışlarda düzenlenen faturaların temini ve ilgili şirket verilerinde bu alımdan dolayı ne kadar KDV indirimi sağlandığı araştırılacak.

ZARARIN TESPİTİNE YÖNELİK ÇALIŞMA YAPILACAK

ÖTV indirimi döneminde satılan araçların daha sonra bayi tarafından alınarak ikinci el pozisyonuna sokulup satışının yapılmasıyla devletin uğradığı zarar tespit edilecek. Bu konuyla ilgili Ticaret İl Müdürlüğü ve Vergi Dairesi müdürlükleri zararın tespitine yönelik çalışma yapacak.

Soruşturma "sahtecilik", "dolandırıcılık" ve "ihtikar ve fiyatları etkileme" suçlarından yürütülecek.

50 İLDE OTOMOBİL STOKÇULARINA OPERASYON

Geçtiğimiz günlerde Karabük merkezli 50 ilde araç fiyatlarındaki artışı etkileyen otomobil stokçularına yönelik operasyon kapsamında çok sayıda şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmişti.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön