HABER

Son Dakika! Biden ile Putin arasında kritik görüşme

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le telefon görüşmesinde, Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağı konusunda endişesini dile getirdi ve gerginliği azaltma çağrısında bulundu.

Son Dakika! Biden ile Putin arasında kritik görüşme

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Biden'ın bugün Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

Görüşmede birçok bölgesel ve küresel konunun ele alındığına işaret edilen açıklamada, "Görüşmede, New START Anlaşmasının genişletilmesi ile ABD ve Rusya'nın silah kontrolü ve mevcut güvenlik meseleleri konusunda stratejik istikrar diyaloğunu sürdürme niyeti de dile getirildi." ifadesi kullanıldı.

BIDEN'DAN PUTİN'E 'ÜÇÜNCÜ BİR ÜLKEDE ZİRVE' TEKLİFİ

Biden'ın görüşmede, Rusya'nın siber saldırılar ve seçimlere müdahale gibi eylemlerine karşılık olarak ABD'nin ulusal çıkarlarını savunma adına sert adımlar atacağının dile getirdiğinin aktarıldığı açıklamada, "Biden, ABD'nin Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne karşı sarsılmaz taahhüdünün altını çizdi. Biden, Rusya'nın bir anda, işgal altındaki Kırım ve Ukrayna sınırında askeri yığınak yapmasından doğan endişelerimizi dile getirdi ve Rusya'yı gerginliği azaltmaya çağırdı." bilgisi paylaşıldı.

Biden'ın, ABD'nin çıkarları doğrultusunda Rusya ile "istikrarlı ve öngörülebilir bir ilişki kurma" amacı olduğunun belirtildiği açıklamada, "Biden, Putin'e ABD ve Rusya'nın karşı karşıya kaldığı birçok meseleyi tartışmak için gelecek aylarda üçüncü bir ülkede zirve görüşmesi teklif etti." ifadesine yer verildi.

BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, "Rusya ile öngörülebilir ve istikrarlı bir ilişki için çabalıyoruz. Güvenin tesis edilmesi, öngörülebilirlik ve istikrar kadar önemli değil." açıklamasında bulundu. Psaki, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yapılan telefon görüşmesini değerlendirdi.

Görüşmede, Biden'ın Putin'i üçüncü bir ülkede zirveye davet etmesine ilişkin Psaki, "Rusya ile ilişkimizde bazı zorluklar olmasını bekliyoruz. Zor görüşmeler olabilir, biz buna hazırız ama bizim ana amacımız Rusya ile öngörülebilir ve istikrarlı bir ilişkimizin olması." ifadesini kullandı. Rusya ile ayrı düştükleri konular olmasına rağmen ortak çalışma ve çıkar alanları da olabileceğini kaydeden Psaki, zirve konusundaki görüşmelerin henüz erken safhada olduğunu ve detaylar netleşince kamuoyuyla paylaşacaklarını belirtti.

ABD'nin Ukrayna sınırında gerilimin azaltılması çağrısını Putin'in dinleyip dinlemeyeceğinin sorulması üzerine ise Psaki, "Konu diplomasiyle, doğru ve uygun eylemler için çağrı yapmayı bırakamazsınız." yorumunu bulundu. Psaki, Rusya'ya Ukrayna konusunda baskıyı sürdüreceklerinin altını çizerek, "Rusya ile öngörülebilir ve istikrarlı bir ilişki için çabalıyoruz. Güvenin tesis edilmesi, öngörülebilirlik ve istikrar kadar önemli değil. Çünkü dünyada birçok tehdit kadar fırsat da var. Biden da Rusya ile düşmanca bir ilişkiden ziyade bu fırsatlara odaklanmak istiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Rusya'ya yönelik Ukrayna konusunda atacakları adımları değerlendirmeye devam ettiklerini kaydeden Psaki, bu adımların bazılarının görünür, bazılarının ise görünmez olacağını vurguladı.

(AA)

Geri Dön