HABER

Son dakika: Çıkarma gemilerini İHA'lar görüntülemişti! Yunanistan'ın Ege'deki skandal hamlesine Türkiye'den çok sert tepki

Son dakika haberi: Ege Denizi'ndeki skandal hamlesinin ortaya çıkmasının ardından Türkiye'den çok sert tepki geldi. Ege'deki Gayri Askeri Statüdeki Adalar'a (GASA) uluslararası hukuka aykırı şekilde zırhlı araç sevk eden Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Dışişlerine çağrılarak olay Yunanistan ve ABD nezdinde protesto edildi.

Son dakika: Çıkarma gemilerini İHA'lar görüntülemişti! Yunanistan'ın Ege'deki skandal hamlesine Türkiye'den çok sert tepki

Son dakika haberi: Yunanistan'ın Midilli ve Sisam adalarına çıkarma gemilerini, özellikle ABD tarafından hibe edilen askeri araçları sevk ettiği anlar dün İHA'lar tarafından görüntülenmişti. Uluslararası hukuka aykırı bu skandal hamleye Türkiye, Yunan büyükelçiyi Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak ve uyarıda bulunarak tepki gösterdi.

bdab51c53486bc7e531d5f83a7a37d54

ABD VE YUNANİSTAN NEZDİNDE PROTESTO

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’ın Midilli ve Sisam adalarına ABD menşeli zırhlı araçlar konuşlandırılması sebebiyle Yunanistan ve ABD'ye protesto notası verdi.

Dışişleri kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Yunanistan’ın Midilli ve Sisam adalarına ABD menşeli zırhlı araçları konuşlandırması, Yunanistan ve ABD nezdinde protesto edildi.

Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi bugün Bakanlığa davet edilerek Atina'ya protesto notası verildi.

Notada, söz konusu konuşlandırmanın Yunanistan’ın 1923 Lozan ve 1947 Paris Barış Antlaşmalarından kaynaklanan ahdi yükümlülüklerinin ve dolayısıyla uluslararası hukukun yeni bir ihlali olduğu belirtilerek, Yunanistan’dan bu ihlallere son vermesi ve gayriaskeri statüyü ihya etmesi istendi.

Benzer bir girişim aynı gün ABD'nin Ankara Büyükelçiliği ve Washington nezdinde de yapıldı.

ABD’ye verilen protesto notasında da, ABD’nin Doğu Ege Adalarının silahsızlandırılmış statüsüne riayet etmesi ve ABD silahlarının bu statünün ihlali için kullanılmaması konusunda Washington yönetiminin gerekli tedbirleri alması istendi.

(AA)

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler