HABER

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İzmir depremine ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir depremiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Depremde 12 can kaybı var. 5 vatandaşımız ameliyatta, 8 vatandaşımız yoğun bakımda. 17 binada arama çalışmalarımız devam ediyor." dedi. Erdoğan, "Kurtarma çalışmalarının bir an önce sonuçlanması için tüm imkanları seferber ettik" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türk Konseyi Sağlık Bilim Kurulu Toplantısı ve Prof. Dr. Aziz Sancar Bilim Hizmet ve Teşvik Ödülleri Töreni'nde konuştu.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Son olarak buraya gelirken vefat sayımız 12, yaralı sayımız 438'di. Bunlar içerisinde 5 vatandaşımız ameliyatta. 8 vatandaşımız yoğun bakımdaydı.

17 binada arama çalışmalarımız devam ediyor. Devletimiz, bakan arkadaşlarımız, tüm kurumlarıyla deprem anından itibaren yıkıntı altında kalan vatandaşlarımızı kurtarmak için harekete geçmiştir.

"HEDEFİMİZ YARALARI BİR AN ÖNCE SARMAK"

AFAD, sağlık birimlerimiz ve diğer ilgili kamu personeli canla başla görevini yapıyor. Bakanlarımız koordinasyonu sağlamak için İzmir'e ulaşmıştır. Henüz evlerine giremeye vatandaşlarımıza gereken desteği sağlıyoruz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gereken kaynak hemen aktarılmıştır. Hedefimiz yaraları bir an önce sarmak.

Bu acılı günümüzde yardım teklifinde bulunan tüm dost ülkelere teşekkür ediyoruz.

Kentsel dönüşüm projeleriyle depreme dayanıksız yapı stokumuzu yeniliyoruz, ülkemizi her geçen gün afetlere karşı daha hazırlıklı hale getiriyoruz.

Ocak ayında meydana gelen Elazığ ve Malatya depreminin acıları hala yüreğimizde tazeyken İzmir'den gelen bu haber bizi derinden üzmüştür.

Türkiye bir yandan Çin, Rusya, Amerika gibi ülkelerdeki aşı çalışmalarını yakından takip ederken diğer yandan da kendi aşısını geliştirmek için yoğun çaba içerisindedir.

Salgın sürecinde dayanışma ve yardımlaşma konusunda gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünya maalesef iyi bir sınav veremedi.

Yıl sonu itibarıyla dünyadaki aşı çalışmalarından bilim insanlarımızın uygun gördüğü birini veya birden fazlasını vatandaşlarımızın istifadesine sunmayı planlıyoruz.

155 ülkenin ve 8 uluslararası kuruluşun tıbbi malzeme desteği talebine olumlu cevap vererek, elimizdeki imkanları paylaştık.

Geçtiğimiz asra gelişmiş, bu sıfatla damga vuran ülkelerin nüfus konusundaki kayıpları sebebiyle ciddi bir gelecek kaygısı içine girdiklerini görüyoruz.

CAN KAYBI 17'YE YARALI SAYISI 709'A YÜKSELDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından depremde can kaybı 17'ye, yaralı sayısı 709'a yükseldi.

Geri Dön