Son dakika: Dünya Sağlık Örgütü duyurdu: Uluslararası kamu sağlığı acil durumu ilan edildi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin'de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgınıyla ilgili "uluslararası kamu sağlığı acil durumu" ilan edildiğini duyurdu.

Son dakika: Dünya Sağlık Örgütü duyurdu: Uluslararası kamu sağlığı acil durumu ilan edildi

DSÖ Acil Durum Komitesi, koronavirüsün tüm dünyada paniğe yol açan hızla yayılması üzerine İsviçre'nin Cenevre kentinde toplandı.

Örgütün merkezinde TSİ 15.30'da başlayan toplantıda, "Koronavirüs salgınının küresel bir sağlık tehdidi" olup olmadığı konusu, 23 Ocak'taki toplantının ardından yeniden ele alındı.

1 SAAT GECİKMELİ GAZETECİLERİN KARŞISINA ÇIKTI

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, 15 üyeden oluşan Komite toplantısının ardından 1 saat gecikmeli gazetecilerin karşısına geçti.

Ghebreyesus, burada yaptığı açıklamada, koronavirüs salgınına yönelik "Uluslararası Kamu Sağlığı Acil Durumu (PHEIC)" ilan ettiklerini bildirdi.

Küresel acil durum ilan edilmesinin nedeninin Çin'in salgına karşı verdiği mücadeleden kaynaklanmadığının altını çizen Ghebreyesus, kararın ardındaki ana sebebin salgına ilişkin başka ülkelerdeki zayıf sağlık durumu olduğunu söyledi.

"TEMEL SEBEP DİĞER ÜLKELERDE OLANLAR"

Karar için, "Temel sebep Çin'de olup bitenler değil, diğer ülkelerde olanlar" ifadesini kullanan Ghebreyesus, karara rağmen Çin ile ticari aktiviteleri ve ülkeye yapılan seyahatleri kısıtlamaya yönelik önlemler için hiçbir gerekçe olmadığını savundu.

Ghebreyesus, acil durum ilanının Çin'e yönelik bir güvensizlik oyu olmadığına vurgu yaparak, ülkenin virüsle mücadelesinin beklentilerinin de üzerinde olduğunu dile getirdi.

Komite Başkanı Fransız Profesör Didier Houssin ve DSÖ Sağlık Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan da basın toplantısında karara ilişkin açıklamalarda bulundu.

DSÖ Acil Durum Komitesi 23 Ocak'ta toplanmış, toplantının ardından koronavirüs ile ilgili "uluslararası kamu sağlığı acil durumu" ilan etmek için erken olduğu bildirilmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 97 yorum
türkiye; meclise sunulan coronavirüs araştırma önergesi akp ve mhp oyları ile reddedildi.
Özellikle İslamiyete ve Türk Halkına Türklere bu kadar zarar veren başka 2 parti olamaz!!!
Zaytung haberi gibi ama maalesef gerçek... Burası Türkiye ve akepe ile mehape sadece ve sadece verilen önergeleri reddetmeyi görev addetmiş...
sen nasıl bir yaratıksın rededilmiş ulan düşman olunurda bukadar değil be
AKP Karaman Milletvekili Recep Şeker ise Türkiye´de virüs ile ilgili gerekli önlemlerin alındığını belirtti .
gercegini sakliyorlar zaten yuzlerce ölu yok.yuzbinleri buluyr dogr demiyrlar
@can_turker_1974 çin demi yasiyorsun devlet ajanimisin yoksa bosgezenin boş kalfasimisin israflarfan yani
peki ölü varsa ki yok ne yapılabilir veya sen bilsen bilmesen sana ne panik yapmanın ne alemi var
Geç bile kalındı...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler