Son dakika! Elazığ depreminde son durum... Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor

Elazığ'daki depremin ardından son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Merkez üssü Sivrice olan 6.8 şiddetindeki depremin ardından arama kurtarma çalışmaları devam ederken, Sürsürü'de, enkaz altında kalan son vatandaşın da cansız bedenine ulaşıldı ve hayatını kaybedenlerin sayısı 41'e yükseldi.

Elazığ'da cuma akşamı saat 20.55'te meydana gelen depremin ardından arama kurtarma çalışmaları devam ederken, haberler ve açıklamalar da gelmeye devam ediyor. Merkez üssü Sivrice olan depremde Elazığ ve Malatya'da toplam 39 kişi hayatını kaybetmişti. Bugün ise titizlikle devam eden çalışmalarda, gece saatlerinde Sevim Cambaz'ın (50) cansız bedeni enkazdan çıkartıldı. Öte yandan enkaz altında kaldığı bildirilen son 2 kişiden birinin de cansız bedeni saat 14.10 sıralarında enkaz altından çıkarıldı. Saat 15.30 sıralarında ise enkaz altındaki son vatandaşın cansız bedenine ulaşıldı.

İKİ ACI HABER PEŞ PEŞE GELDİ

Sürsürü'de devam eden arama kurtarma çalışmalarında, saat 14.10 sıralarında enkaz altından bir cansız beden daha çıkarıldı. Enkaz altında kalan son kişinin cansız bedenine de 15.30 sıralarında ulaşıldı.

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, "Elimizdeki bilgilere göre enkazdaki son vatandaşımızın da cansız bedenine ulaşıldı. Şimdi enkazdaki tarama faaliyetimiz devam ediyor." dedi.

Enkaz altında kalan son vatandaşın da cansız bedeninin çıkarılmasıyla birlikte tespit edilmiş kimse kalmadı ve kurtarma faaliyetleri sona erdi.

30 BİN TON KÖMÜR DEPREMZEDELERE DAĞITILACAK

Türkiye Kömür İşletmelerince Soma ve Tunçbilek'ten sağlanan 30 bin ton kömür, AFAD koordinasyonunda Elazığ ve Malatya'daki depremzedelere dağıtılacak.

BAKANLARDAN ORTAK AÇIKLAMA

Deprem bölgesi olan Elazığ'da bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, ortak açıklamalarda bulundu.

Soylu'nun açıklamaları:

Depremden hemen sonra başlayan çalışmalarımızla 45 vatandaşımızı enkaz altından sağ salim çıkarabildik. Şu an itibarıyla toplam 39 vatandaşımız maalesef hayatını kaybetti. Bunların içerisinde, 2 vatandaşımızın da kalp krizi sebebiyle hayatını kaybettiğini ifade etmek istiyorum. 35 vatandaşımız Elazığ'da, 4 vatandaş da Malatya Doğanyol'da hayatını kaybetti. Şu ana kadar 948 artçı deprem meydana geldi, devam ediyor. Bunların 21'i 4 ve üzeri, 2 tanesi de 5 üzeri.

Ağır hasarlı tespit ettiğimiz 2 bin yapı var.

Günlük 50 bin kumanya dağıtılacak.

Bugün itibarıyla hem Malatya'da hem de Elazığ'da kamu kurumları çalışmaya başladı.

Yaklaşık 4 bin 800 personel hizmeti veriyor. Bunlar teknik personeldir. Bunların 500'ü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın görevlendirdiği teknik personeldir.

24 bin 402 çadır bölgeye sevk edildi. 400 de genel maksatlı çadır sevk edildi. Şu ana kadar 45 barınma alanı belirledik.

Kıraathanelerle görüştük. Lavabo ve tuvalet ihtiyacı olan vatandaşlarımız için. 50'ye yakın kıraathane 24 saat açık olacak.

Cumhurbaşkanımızdan teyidini aldık. Elazığ merkezde İl Özel İdaresi'ne ait arazide 1000 konteyner ile konaklama merkezi oluşturacağız.

Köy evleri için 16 bin TL destek vereceğiz.

Ağır hasarlı ve yıkılacak evler için 30 bin lira, acil kira ödeneği olarak da 11 bin lira olmak üzere toplam 41 bin lira verilecek.

Orta hasarlı evler için hemen 5 bin lira acil yardım ödeneği, 27 bin lira uzun vadeli faizsiz güçlendirme kredisi vereceğiz.

image

Bakan Koca'nın açıklamaları:

1607 yaralı hastanelerimize müracaat etmişti. Şu anda yatarak ya da yoğun bakımda 86 yaralımız var. Bu 86 yaralımızın 18'inin yoğun bakım şartlarında tedavileri devam ediyor. Durumu kritik olan herhangi bir hastamızın olmadığını söyleyebilirim.

Bütün ilçelerde mobil ekiplerimiz hizmet veriyor. Enkazdan çıkarılan Azize Çelik'in durumu iyi. Eşi ve çocuğunun tedavileri devam ediyor.

Bakan Kurum'un açıklamaları:

Şu an itibarıyla sahada 500 kişilik ekibimizle hasar tespit çalışmalarını yürütüyoruz. İnşallah hasar tespit çalışmalarını en geç 10 gün içinde tüm illerimizde tamamlamış olacağız. Bugün itibarıyla Elazığ merkez , Sivrice ve Maden'de 50 yıkık binamız mevcut. 308 ağır hasarlı, 150 de orta hasarlı binamız mevcut. Bunlarndan 22 tanesi acil yıkılacak binalarda oluşuyor. İçine girmeye izin vermeyeceğimiz binalardan oluşuyor. Bu binaların yıkımları dün itibarıyla başladı. Bölgede kentsel dönüşüm yapılacak. Yıl sonuna kadar konutları vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.

Elazığ'a ilişkin 2000 adet konut üretimimize başlıyoruz. Çalışmalarımız bugün itibarıyla başlamış bulunmaktadır.

Bakan Gül'ün açıklamaları:

Deprem anından sonra bütün imkanlar seferber kılınmıştır. Devlet millet ele ele yaraları sarmaya devam ediyoruz. Bugün itibarıyla adli hizmetler devam etmektedir. Adıyaman Cezaevi'nin nakli gerçekleşti, mahkumların sağlık durumları iyi. Suç teşkil eden tüm ususlarla ilgili Elazığ ve Malatya Cumhuriyet Başsavcılıklarımız soruşturmalarını titizlikle devam ettirmektedir. Milletimizin başı sağ olsun.

AFAD'DAN YENİ AÇIKLAMA

AFAD, Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremle ilgili yazılı açıklama yaptı. Deprem sonrasında bölgede büyüklüğü 4 üzeri 21 deprem meydana geldiği, toplam artçı deprem sayısının 948 olduğu belirtilerek, "AFAD koordinasyonundaki müdahale faaliyetleri ile şimdiye kadar 45 kişi enkazdan sağ kurtarılmıştır. Depremde 39 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, deprem sonrası hastanelere başvuran 1607 vatandaşımızdan 1516'sı taburcu edilmiştir. Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında 3 bin 829 personel, 568 araç ve 22 arama kurtarma köpeği bölgede görev yapmaktadır. Bölgeye toplam 24 bin 402 çadır, 26 bin 501 yatak ve 62 bin 963 battaniye ulaştırılırken, 34 bin öğün sıcak yemek, 13 bin 500 kahvaltı ve 7 bin çorba depremden etkilenen vatandaşlarımıza dağıtılmıştır" denildi.

'1 BİNA ENKAZINDA ARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR'

'Elazığ ve Malatya Yardım Kampanyası'na vatandaşların yoğun ilgisinin devam ettiği kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi:

"5 milyon 312 bin 85 lira kampanya kapsamında oluşturulan banka hesaplarına ve 25 milyon 252 bin 280 lira SMS yoluyla olmak üzere toplam 30 milyon 564 bin 365 lira yardım toplanmıştır. Elazığ şehir merkezinde, 1 bina enkazında arama kurtarma çalışmaları sürmektedir. Çalışmalar, AFAD koordinasyonunda 21 farklı kamu kurumu, sivil kurum ve kuruluştan 3 bin 829 personel, 22 arama kurtarma köpeği, 568 kara aracı ve 5 hava aracıyla devam ediyor." Ayrıca, depremden etkilenen vatandaşların tüm ihtiyaçlarının karşılandığı, gerektiğinde kullanılması amacıyla Elazığ ve Malatya Valilikleri emrine 6 milyon lira acil yardım ödeneğinin gönderildiği vurgulandı.

HASAR TESPİTİ YAPILAN BİNA SAYISI 2945'E YÜKSELDİ

Deprem sonrası Elazığ ve Malatya'da incelenen 2 bin 945 binadan 87'sinin yıkıldığı belirtilerek, "Bunlardan 1287'sinin ağır hasar aldığı, 56'sının orta ve 876'sının az hasarlı olduğu belirlendi. Acil olarak yıkılacak 12 binanın tespit edildiği çalışmalarda, 627 binanın ise hasarsız olduğu tespit edildi. AFAD Başkanlığı, bölgeye 305 TIR ile yardım ulaştırdı. Bölgeye, AFAD koordinasyonunda toplam 24 bin 402 aile çadırı, 400 genel maksatlı çadır, 26 bin 501 yatak, 62 bin 963 battaniye, 3 bin 651 ısıtıcı, 6 bin 436 adet gıda kolisi sevk edildi" denildi. Açıklamada ayrıca, vatandaşların, tüm GSM operatörlerinden 'DEPREM' yazıp 1866'ya SMS göndererek afetzedeler için 10 TL bağışta bulunabileceği ve Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Halk Bankası'nın hesap numaralarına istedikleri tutarda yardım yapabileceği kaydedildi.

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Elazığ merkeze bağlı Sürsürü Mahallesi’nde bulunan 4 katlı Dilek apartmanında yıkım sonrası enkaz arama kurtarma çalışmaları 58’inci saatinde devam ediyor. Ekipler gece saat 02.00 sırlarında enkaz altından Sevim Cambaz isimli kadının cansız bedenine ulaştı. Cenaze tespit işlemeleri için morga kaldırıldı.

Gece eksi derecelere varan soğukta ekiplerin çalışmaları sabaha kadar sürerken, enkaz altında 2 kişinin daha olduğu değerlendiriliyor.

20200127_2_40524423_51555763_Web